Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Знаеме дека борачот Ибрагимов го освои првиот медал за Македонија на ОИ, но македонски спортисти освојувале медали и за време на Југославија.

Македонските спортисти на Летните олимписки игри имаат освоено вкупно 13 медали, сметајќи го и денешниот на теквондистот Дејан Георгиевски. Тој со пласманот во финалето има загарантирано барем сребро.

Сите знаеме дека од независноста, Македонија освои само еден олимписки медал. Тоа се случи на летната Олимпијада во Сиднеј во 2000 година кога борачот Магомед Ибрагимов во категоријата борење слободен стил до 85 килограми загуби во полуфиналето, за потоа да победи во борбата за третото место. Инаку, Ибрагимов како натурализиран спортист ги бранеше боите на Македонија. Тој е роден во Русија, во Дагестан, и е етнички Авар. Четири години претходно ги бранеше боите за Азербејџан и заврши петти, исто така како натурализиран.

Тоа е првиот олимписки медал во независна Македонија и единствен сѐ до денес. Но, Македонци и претходно освојувале медали настапувајќи под југословенското знаме и тоа вкупно 11 медали од кои два златни. Прв кому му пошло од рака е голманот Благоја Видиниќ кој освои сребро на ЛОИ 1956 во Мелбурн, а четири години подоцна дојде и до златото.

Ова се сите медали на македонските олимпијци освоени за време на Југославија:

Олимписки игри 1956 во Мелбурн, Австралија
 • сребро - Благоја Видиниќ, фудбал
Олимписки игри 1960 во Рим, Италија
 • злато - Благоја Видиниќ, фудбал
Remote video URL
Олимписки игри 1976 во Монтреал, Канада
 • сребро - Благоја Георгиевски-Буштур, кошарка
 • бронза - Аце Русевски, бокс лесна категорија
Аце Русевски на третото место
Олимписки игри 1980 во Москва, Русија
 • бронза - Шабан Сејдиу, борење слободен стил лесна категорија
Олимписки игри 1984 во Лос Анџелес, САД
 • злато - Шабан Трстена, борење слободен стил суперлесна категорија
 • сребро - Реџеп Реџеповски, бокс суперлесна категорија
 • бронза - Милко Ѓуровски, фудбал
 • бронза - Шабан Сејдиу, борење слободен стил до 67 килограми
Шабан Трстена со златото
Олимписки игри 1988 во Сеул, Јужна Кореја
 • сребро - Стојна Вангеловска, кошарка
 • сребро - Шабан Трстена, борење слободен стил до 52 килограми

Медали на македонските олимпијци по независноста:

Олимписки игри 2000 во Сиднеј, Австралија
 • бронза - Магомед Ибрагимов, борење слободен стил до 85 килограми
Remote video URL
Олимписки игри 2020 во Токио, Јапонија
 • злато/сребро - Дејан Георгиевски, теквондо +80 килограми

Останува да видиме каков медал Георгиевски ќе ѝ донесе на Македонија. Неговата финална борба е денеска од 14:45 часот со директен пренос на МРТ1.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Останати спортови

Позлатениот кикбоксер Ѓорѓиев: Ова е најомразениот златен медал што сум го освоил

Read more

Хокеар лажирал вакцинација: Доби тешка суспензија и загуби 1,68 милиони долари

Read more

Во античка Олимпија запален олимпискиот оган за ЗОИ Пекинг 2022

Read more

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more
 

Спорт

Јужноамериканците одбиваат да играат на Светско првенство на секои две години

Читај повеќе

Чави прифати да се врати во Барселона

Читај повеќе

Наполи нема да учествува на Марадона купот

Читај повеќе

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција

Читај повеќе
 • play_arrow

Столе Димитриевски херој во триумфот на Рајо над Барселона

Читај повеќе
 • play_arrow

Историски дебакл на Баерн, Милер им се извини на навивачите

Читај повеќе

Барселона по серија лоши резултати му даде отказ на Куман

Читај повеќе
 • play_arrow

Сасуоло го шокираше Јувентус среде Торино

Читај повеќе

Анчелоти: Азар е здрав, само претпочитам други играчи

Читај повеќе