Ќе се изненадите

Кои мажи најдолго издржуваат во кревет?

Ново истражување на Институтот Кинси откри интересни информации за тоа колку често луѓето имаат секс, како и за нивниот сексуален нагон и стил на живот.

Најчесто, но не и временски најдолго, секс имаат младите на возраст од 18 до 29 години. Според студијата, просечно имаат секс 112 пати годишно или двапати неделно.

Лицата на возраст од 30 до 39 години имаат секс поретко, односно 86 пати годишно или 1,6 пати неделно. Возрасната група од 40 до 49 години има двојно помалку сексуални односи од 20-годишниците, односно 69 пати годишно или помалку од еднаш неделно. Како главна причина за тоа го наведуваат стилот на живот и недостатокот на сексуална желба.

Кога станува збор за луѓето постари од 50 години, истражувачите велат дека постојат мал број истражувања кои би одговориле на ова прашање, сексуалноста на луѓето постари од 50 години не се проучува доволно. Според анализите, здравствената состојба, телесните потешкотии и опаѓањето на сексуалната желба се главни причини поради кои луѓето постари од 50 години имаа секс неколку пати годишно.

Што станува со траењето на сексот?

Истражувачите собрале 500 пара, ги ставиле во спална соба и го мереле времето на сексот. Учесниците имале за задача да притиснат копче кога се случувало пенетрација и стоп копче кај ејакулација.

Студијата открила дека кај повеќето луѓе сексот трае многу кратко, во просек 5,4 минути. Ова време се однесува исклучиво на секс без предигра, галење, допри и орален секс.

Најдолго издржале покрупните мажи, па може да се заклучи дека телесната тежина е еден од најважните фактори кога станува збор за ова прашање.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Љубов и секс

10 работи кои на жените им се важни при одбирањето сопруг

Read more

Еден фактор е клучен зошто жените сакаат доминантни мажи

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Во кои години мажите се најмногу расположени за секс?

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе