Кои модели на iPhone нема да добијат iOS16?

Apple воведе голем број иновации за време на WWDC. Една од нив е новата верзија на оперативниот систем за најпопуларниот iPhone производ на Apple, iOS16.

Оваа верзија носи неколку интересни промени, а секако најинтересни се дизајнерските, бидејќи iOS 16 носи сосема нов изглед на заклучениот екран. Но, кои уреди ќе имаат можност да пробаат сè што нуди iOS 16, а на кои ќе им биде ускратен?

iOS 16 носи виџети на заклучениот екран, ги подобрува нотификациите, додава нови функции на пораките, ја подобри апликацијата Apple Wallet. iOS 16 исто така носи поддршка за Always On Display, но оваа функција ќе пристигне само на моделите на следната генерација на iPhone кои ќе бидат претставени подоцна оваа есен.

Покрај деталите за новите функции кои ги носи iOS 16, гигантот од Купертино објави листа на уреди кои ќе ја добијат надградбата на iOS 16. Значи, на оваа листа има 19 iPhone-и.

Следниве телефони добиваат iOS 16:

iPhone 13

iPhone 13 mini

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

iPhone 12

iPhone 12 mini

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone Xs

iPhone Xs Max

iPhone Xr

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone SE 2020

iPhone SE 2022

Така, како што можеме да видиме, на листата се телефони претставени во 2022 година до 2017 година, кога беа претставени сериите iPhone 8 и iPhone X. Надградбата ќе биде дадена на втората генерација iPhone SE, која беше претставена во 2020 година, како и на најновиот iPhone SE 2022.

Списокот не вклучува некои уреди кои добија iOS 15, што значи дека ова ќе биде нивното последно ажурирање на iOS. Мислиме на iPhone 6s, серијата iPhone 7 и оригиналниот iPhone SE од 2016 година.

Овие телефони нема да добијат iOS 16. Така, некои од овие телефони добија 6, а некои 7 години софтверска поддршка, што секако е импресивна должина кога станува збор за софтверска поддршка.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Софтвер

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more

Microsoft го најави Copilot AI за Windows 10

Read more

Кога вашиот модел на Samsung смартфон ќе добие Android 14?

Read more

Samsung најави алатка за преведување на телефонски повици

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе