Кои модели на iPhone нема да добијат iOS16?

Apple воведе голем број иновации за време на WWDC. Една од нив е новата верзија на оперативниот систем за најпопуларниот iPhone производ на Apple, iOS16.

Оваа верзија носи неколку интересни промени, а секако најинтересни се дизајнерските, бидејќи iOS 16 носи сосема нов изглед на заклучениот екран. Но, кои уреди ќе имаат можност да пробаат сè што нуди iOS 16, а на кои ќе им биде ускратен?

iOS 16 носи виџети на заклучениот екран, ги подобрува нотификациите, додава нови функции на пораките, ја подобри апликацијата Apple Wallet. iOS 16 исто така носи поддршка за Always On Display, но оваа функција ќе пристигне само на моделите на следната генерација на iPhone кои ќе бидат претставени подоцна оваа есен.

Покрај деталите за новите функции кои ги носи iOS 16, гигантот од Купертино објави листа на уреди кои ќе ја добијат надградбата на iOS 16. Значи, на оваа листа има 19 iPhone-и.

Следниве телефони добиваат iOS 16:

iPhone 13

iPhone 13 mini

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro Max

iPhone 12

iPhone 12 mini

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Max

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone Xs

iPhone Xs Max

iPhone Xr

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone SE 2020

iPhone SE 2022

Така, како што можеме да видиме, на листата се телефони претставени во 2022 година до 2017 година, кога беа претставени сериите iPhone 8 и iPhone X. Надградбата ќе биде дадена на втората генерација iPhone SE, која беше претставена во 2020 година, како и на најновиот iPhone SE 2022.

Списокот не вклучува некои уреди кои добија iOS 15, што значи дека ова ќе биде нивното последно ажурирање на iOS. Мислиме на iPhone 6s, серијата iPhone 7 и оригиналниот iPhone SE од 2016 година.

Овие телефони нема да добијат iOS 16. Така, некои од овие телефони добија 6, а некои 7 години софтверска поддршка, што секако е импресивна должина кога станува збор за софтверска поддршка.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Од полноќ нови цени на горивата

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Читај повеќе

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе