Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Родителите често се грижат дали на своите деца им посветуваат доволно љубов и внимание.

Сепак, психолозите објаснуваат дека дури и навидум наједноставните работи што родителите ги прават со своите деца се токму спомените од детството кои тие најмногу сакаат да ги паметат.

Приказни пред спиење

Истражувањата покажуваат дека читањето приказна пред спиење носи поблиски односи меѓу детето и родителот. Особено времето на крајот од денот пред да заспие детето е одличен начин за поврзување, но и нешто што детето најчесто го памети од своето детство.

Сослушување

Иако често знаеме да му кажеме на детето дека во моментот немаме време или дека сме зафатени со одредени обврски, доколку им обрнеме внимание на нашите деца кога знаеме дека треба, психолозите не уверуваат дека можеме да бидеме сигурни дека еден ден ќе размислуваат за своето детство и ќе се сетат како нивните родители секогаш биле тука за нив. Исто така, понекогаш децата нè прекинуваат затоа што сакаат да го привлечат нашето внимание, а не затоа што секогаш сакаат нешто од нас или имаат нешто посебно да ни кажат.

Гушкање

Ако погледнете наназад на вашето детство и почувствувате љубов и среќа, големи се шансите тоа да било исполнето со љубов од вашите родители. Имено, гушкањата и прегратките не се само симбол на љубов, туку и на поддршка и заштита. Психолозите советуваат дека треба што почесто да ги гушкаме нашите деца бидејќи така тие ќе се чувствуваат безбедно, сакано и ценето, а и самите еден ден ќе станат љубовни родители.

Семејни традиции

Без разлика дали се работи правење домашна пица за вечера или чести патувања во природа, семејната традиција ќе му овозможи на детето еден ден да се сети на сите убави спомени поврзани со семејните моменти.

Заеднички оброци

Додека времето за јадење може да биде стресно кога децата се млади и немирни, со текот на времето овие моменти ќе станат нешто што ќе го паметат во иднина. Имено, психолозите објаснуваат дека седењето на маса и споделувањето оброк, дури и ако тоа се случува само за време на викендите, им станува еден од омилените спомени на децата. Тоа е време кое може да го поминат со родителите, без телефони, телевизија и други одвлекувања на вниманието.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Живот

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Read more

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Read more

Дволични хороскопски знаци кои „забиваат нож во грб"

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе