Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Иако периодот на пандемијата многу музичари ги чинеше многу, за што сведочат откажаните концерти, некои од нив добро заработија од корона кризата.

Ceoworld Magazine направи листа на најбогати музичари во 2021 година. Порталот пренесува дека овие пет музички имиња ја држат листата на најбогати, односно оние кои пандемијата не ги симна од престолот.

Со нето богатство од приближно 1,28 милијарди долари, Пол Макартни е најбогатиот музичар во светот, а по него е британскиот композитор на мјузиклот Ендрју Лојд Вебер со 1,2 милијарди долари.

Следен е Џеј Зи, со милијарда долари, кој е прогласен за највлијателен хипхоп изведувач во историјата на музиката. Тој има 75 милиони синглови ширум светот и има освоено многу награди, вклучително и Греми, и тоа дури 22 пати.

Следен на листата е најпознатиот американски џез трубач Херб Алперт, кој тежи 850 милиони долари. Тој доби награда Греми за животно дело во 2007 година.

Шон Комбс - Диди е петтиот најбогат музичар во светот, со богатство од 825 милиони долари. Др. Дре го зазеде шестото место со богатство од 800 милиони долари, а зад него е Мадона со 580 милиони долари.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Madonna (@madonna)

Осмото место на листата го држи кубанскиот музичар и продуцент Емилио Естефан со 500 милиони долари, а по него е легендарниот Елтон Џон кој своето богатство од 480 милиони долари со задоволство го дава за хуманитарни цели.

Тој ја потсети публиката на својата слава со биографскиот филм „Rocket Man“, во кој обожавателите можеа да го запознаат тешкиот, но и луксузен живот на Елтон Џон, кога тој во филмот го игра Тарон Егертон.

На десеттото место е рок групата „Колдплеј“ со заработка од 475 милиони долари.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Elton John (@eltonjohn)

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Музика

Почина Аки Рахимовски

Read more

Расплаканата Адел ги откажа концертите во последен миг

Read more

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Read more

Брус Спрингстин е најплатениот музичар во 2021

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот македонски филм „Мими“

Читај повеќе

Почина Аки Рахимовски

Читај повеќе

Ник Џонас и Пријанка Чопра станаа родители со помош на сурогат мајка

Читај повеќе

Netflix почнa со снимање на втората сезона на „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Расплаканата Адел ги откажа концертите во последен миг

Читај повеќе
  • play_arrow

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Читај повеќе