Кои предмети во кујната често заборавате да ги исчистите?

Кујната треба да се чисти секој ден бидејќи тука стојат валкани садови и остатоци од храна, а валканата рерна исто така може да биде проблем. Меѓутоа, има и други предмети кои веројатно често заборавате да ги исчистите.

Секој предмет или уред има рачки. Ако ги допирате пред да ги измиете рацете или по подготовка на сирова храна, може да се појават бактерии како листерија, салмонела и ешерихија коли. Сите тие може да предизвикаат проблеми со дигестивниот систем.

Секојдневно треба да ги чистите рачките на елементите откако ќе зготвите храна, треба да користите средство за дезинфекција и чиста крпа.

Иако во садоперот постојано тече вода, се собираат микроби, па затоа исто така треба да го дезинфицирате по подготовка на секој оброк.

Треба да го чистите и фрижидерот бидејќи од овошјето и зеленчукот се собираат пестициди. Чистете ја внатрешноста со детергент и топла вода.

Даските за сечење, особено оние направени од дрво, се рај за бактерии кои се појавуваат дури и по еднократна употреба. Важно е да имате две различни даски за сечење- една за овошје и зеленчук, друга за месо.

Најмалку еднаш неделно чистете го блендерот и апаратот за правење кафе. Некои делови може да ги ставите и во машина за садови, а други може да ги миете во топла вода со детергент.

Remote video URL
реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Што навистина се случи со телата на жртвите од „Титаник“?

Read more

Живот

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Read more

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Read more

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Читај повеќе