Кои проблеми може да бидат рани знаци на автоимуна болест?

Новото истражување сугерира дека кошмарите и халуцинациите може да бидат рани знаци на автоимуна болест.

„Многу години разговарав за кошмарите со пациенти со лупус и мислев дека се поврзани со болеста. Оваа студија дава докази за тоа“, вели авторот на студијата Дејвид Д'Круз.

Истражувањето е фокусирано на лупус, автоимуна болест која може да предизвика воспаление низ целото тело. Истражувачите анкетирале 676 луѓе со лупус за времето на појава на 29 невролошки и ментални симптоми како депресија, халуцинации и губење на рамнотежа.

Тројца од пет пациенти пријавиле дека имаат нарушен сон. Третина од нив изјавиле дека овој симптом се појавил повеќе од една година пред почетокот на лупус.

Речиси секој четврти учесник рече дека има халуцинации. На халуцинациите често им претходеле кошмари во кои луѓето биле нападнати или заробени.

Авторите на истражувањето ја истакнале важноста од рано препознавање на симптомите со цел да се спречи погрешна дијагноза од страна на лекарите. Не постои лек за лупус, но симптомите и воспалението може да се контролираат со лекови и промени во животниот стил.

„Важно е лекарите да разговараат со своите пациенти за овие типови симптоми и да ја евидентираат индивидуалната прогресија на симптомите на секој пациент“, рече авторката на студијата Мелани Солан.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе