Кои производи ќе ви ги обезбедат потребните протеини за активен и здрав живот?

Крајот на месец мај носи неколку интересни случувања за љубителите на активниот живот, а тоа значи дека за нив треба и многу добра подготовка. Без разлика дали сте професионалец, почетник или повремен уживател на спортските активности – потребно е да се храните правилно за да достигнете максимален перформанс и да го одржите здравјето на вашето тело под контрола. A протеинот претставува основа за тоа.

Сè повеќе физички активни лица се одлучуваат да ја дополнат протеинската потреба на алтернативен начин – преку додатоци и специјализирани производи. Подготовката започнува во моментот кога ќе се пријавите на трката. Така, во деновите кои ѝ претходат на трката, се препорачува да го зголемите внесот на протеин во организмот.

За почеток на денот, еден од најновите производи на македонскиот пазар е протеинската каша на Виталиа, која е вкусна комбинација од 65% целозрнест овес, крцкави лешници и слатки парчиња бело чоколадо. Оваа каша е идеална за консумација наутро и пред поголема физичка активност бидејќи обезбедува 14g протеин, е без додадени шеќери и содржи високо количество на растителни влакна.

Непосредно пред самата трка или физичка активност, важно е да се чувствувате најдобро што може и да имате енергија од старт до финиш. Затоа, секогаш имајте при рака протеински бар за да ја надополните протеинската залиха во телото. А за време на трката, особено ако станува збор за маратон или подолга трка, потсетете се да земете едно протеинско топче направено од растителен протеин, за да ви ја поттикне мускулната маса и да ви даде нова доза на енергија, со која ќе „прелетате“ преку финишот! Најдоброто нешто кај нив е што доаѓаат во мали пакувања, а во повеќе вкусови – така што можете да ги понесете со вас секаде, а никогаш да не ви здосади од вкусот.

И секако, последно, но не и помалку важно – финишот.

Што после реализирање на целта?

Откако ќе помине напорната физичка активност, телото треба да се одмори и да се регенерира. Најдобар начин да го направите тоа е да обрнете внимание на редовната хидратација, внесувањето на свежа вода и здрави течности, но и на правилната исхрана во деновите кои следуваат. Одлично и брзо надополнување на изгубените електролити и енергија може да обезбедат протеинските барови од Виталиа кои содржат 21g протеин, а помалку од 2g шеќери. Не заборавајте да си подготвите и вкусен протеински шејк, со протеин од сурутка  кој служи како додаток во исхраната и му помага на телото да се регенерира, за синтеза на мускулна маса, ги намалува воспаленијата, го зајакнува имуниот систем и го храни организмот.

Вметнете го во вашиот секојдневен план на исхрана и почувствувајте како тој ви дава сила да ги издржите предизвиците кои стојат пред вас.

Најдобрата македонска компанија за здрава храна Виталиа постојано ги поддржува спортистите и луѓето со активен животен стил, не само преку развој на нови производи наменети за оваа таргет група, туку и преку поддржувањето на нивните настани и успеси. Така, Виталиа беше поддржател на трката Ohrid Ultra Trail која се одржа месецов, а во текот на викендов ќе ќе се придружи на „Трка на поезијата“ во Струга, која се состои од Главна трка (10 км), Рекреативна трка (5 км) и Детска трка (1 км).

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Промо

Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој

Read more

MCE 2022 – Соединување на Gree со зелено енергетската иднина

Read more

Neptun и светскиот BEAUTY-TECH бренд FOREO донесоа револуција во домашната нега на лицето

Read more

Ново истражување на Македонски Телеком за дигитална зрелост на малите и средни компании

Read more
 

Ново

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе