Кои работи од детството децата ќе ги паметат цел живот?

Родителите често не размислуваат за фактот дека нивните деца ќе се сеќаваат на ситуации кои ним не им изгледаат премногу важни. Психолозите открија за што точно се работи.

На прво место е семејната традиција која вклучува заеднички патувања, екскурзии, подготовка за празници и слично. На второ место се заедничките оброци.

Многу родители едноставно немаат време секој ден да бидат на масата во кујната со своите деца, но потрудете се тоа да го практикуваат барем за време на викендите. Психолозите велат дека тоа е доволно за да се создадат убави спомени.

Бројни студии покажаа дека читањето приказни пред спиење е важно за воспоставување блискост меѓу децата и родителите. Децата ќе ги паметат овие заеднички моменти пред спиење до крајот на животот.

Гушкањето и галењето не се само знак на блискост, туку и на заштита и взаемна доверба. Затоа ќе им остане во сеќавање како еден од најубавите делови од нивното детство. Истражувањата утврдиле дека гушкањето е важно за развојот на мозокот на детето. Добро влијае и на нивниот раст.

Резултатите од истражувањето објавено во стручното списание Genetic Psychology Monographs наведуваат дека доенчињата кои биле прегрнувани од нивните родители по 20 минути дневно во текот на 10 недели постигнале подобри резултати во проценката на развојните способности од другите деца.

Важно е секогаш внимателно да слушате што има да каже вашето дете. Ако малиот види дека навистина сте заинтересирани за неговите набљудувања и проблеми, ќе успеете да ја освоите неговата доверба, а никогаш нема да го заборави.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Живот

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Read more

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Read more

Се плашите од турбуленции додека летате? Колку навистина се опасни?

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more
 

Магазин

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе
  • filter

Северина или Ирина?

Читај повеќе

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пилешко со ароматични зачини готово за половина час

Читај повеќе