Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Многу луѓе веруваат дека електричните автомобили не предизвикуваат такви емоции зад воланот како автомобилите со мотор со внатрешно согорување.

Во оваа листа можете да ги најдете десетте најбрзи електрични автомобили кои сигурно ќе бидат забавни за возење.

1. Rimac Nevera

Rimac Nevera постави нови одредници за перформансите на автомобилот. Четири електрични мотори произведуваат 1914 коњски сили и го носат хиперавтомобилот од 0 до 100 км/час за само 1,9 секунди, а до 160 км/час за 4,3 секунди.

2. Aspark Owl

Сериската верзија на Aspark Owl беше претставена во ноември 2019 година на меѓународниот автомобилски саем во Дубаи. Овој италијански хиперавтомобил користи четири електрични мотори (по еден за секое тркало), кои заедно генерираат 2012 КС. Оваа конфигурација му овозможува да забрзува од 0-100 км/час за 1,9 секунди и да достигне максимална брзина од 400 км/час.

3. Pininfarina Battista

Pininfarina Battista беше официјално претставен на Саемот за автомобили во Женева во 2019 година и е базиран на истата платформа како и Rimac Nevera. Опишаниот модел се произведува во Италија, а неговото производство е строго ограничено - ќе бидат направени само 150 примероци. Четири електромотори со вкупна моќност од 1.914 КС гарантираат забрзување од 0-100 км/час за помалку од 2 секунди и максимална брзина од 350 км/час.

4. Lotus Evia

Lotus Evia ја виде светлината на денот во 2019 година и според најавите ќе бидат направени само 130 примероци. Секој од нив ќе биде опремен со четири електромотори (еден на тркало), кои ќе испорачуваат до 2.000 КС. Иако поминаа 3 години од премиерата на овој автомобил, сè уште не се познати неговите точни перформанси - познато е само дека Evia ќе достигне „стотка“ за помалку од 3 секунди од стартот, а максималната брзина ќе надмине 320 км/час.

5. Plaid Tesla Model S

Tesla Model S дебитираше на домашниот пазар во 2012 година. Се нудат две верзии на мотори, помоќната Plaid со три мотори и погон на четири тркала. Моќта од дури 1.020 КС овозможува спринт од 0 до 100 км/час за 2,1 секунда и максимална брзина од 320 км/час.

6. NIO EP9

Nio EP9 е кинески хиперавтомобил чија светска премиера се случи во 2016. Вкупно ќе бидат направени само 16 такви модели, а ниту еден од нив не е одобрен за јавен сообраќај. За возење на Nia EP9 беа користени четири електромотори со максимална моќност од 1360 КС. Ова ви овозможува да достигнете „стотка“ за помалку од 3 секунди од почетокот и да забрзате до 313 км/час.

7. Lucid Air Dream Edition

Lucid Air во својата производна верзија беше претставена во 2020 година, а директни конкуренти му се Tesla Model S, Mercedes EKS и BMW i7. Оваа американска лимузина е достапна во неколку верзии на мотори, а врвната варијанта има моќност од 1111 КС, што му овозможува да забрза од 0 до 100 км/час за 2,7 секунди и да достигне максимални 270 км/час.

8. Porsche Taycan Turbo S

Porsche Taican дебитираше во 2019 година и е достапен во три каросериски стилови - седан, Sport Turismo вагон и Cross Turismo вагон. Круна на широкиот опсег на мотори е варијантата Turbo S, која нуди неверојатни 761 КС во режимот Launch Control и потребни се само 2,8 секунди за да забрза од 0 до 100 км/час. Неговата максимална брзина е 260 км/час.

9. Performance Tesla Model 3

Tesla Model 3 започна да се продава на американскиот пазар во 2017 година, но сè уште не е официјално достапен во Србија. Се нудат три верзии на мотори, од кои најсилна е Performance со два мотори со вкупна моќност од 566 КС и погон на сите тркала. Оваа конфигурација ви овозможува да забрзате до „стотка“ за 3,3 секунди од самиот почеток и да достигнете максимални 260 км/час.

10. EV6 GT

Kia EV6 беше официјално претставен минатата година. Купувачите можат да избираат од неколку варијанти на мотори, а GT варијантата е на врвот на гамата. Врвната варијанта е опремена со два електрични агрегати (по еден за секоја оска) и има вкупна моќност од 585 КС. Тоа значи забрзување од 0 до 100 км/час за 3,5 секунди и максимална брзина од 260 км/час.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Авто новости

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Read more

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Read more

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Read more

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Manhart нуди Tesla Model 3 кој ќе се издвојува од толпата

Читај повеќе

Audi подготви два нови пакети за моделите RS4 Avant, RS5 и RS5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Кинезите го решаваат проблемот со непрописно паркирани возила?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ioniq 6 поминува 614 километри со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Доаѓа ново Porsche, различно од сè досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа блиска средба со автомобил кој вози во спротивна насока на автопат?

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми?

Читај повеќе

BMW најави четири нови SUV модели

Читај повеќе

Renault ја враќа легендарната „четворка“, наскоро и премиера

Читај повеќе