Кои се фаворити за победник на Евровизија 2021?

Во тек се последните подготовки за новото издание на Изборот за песна на Евровизија, што започнува на 18 мај 2021 година - кога ќе се одржи првото полуфинале на ова големо музичко натпреварување.

Според сегашните податоци прикажани од обложувалниците, најголем фаворит за победа е Италија.

Оваа година, 39 земји ќе учествуваат на Евровизија. Три големи фаворити се Италија (22 проценти), Франција (20 проценти) и Малта (12 проценти).

Remote video URL

За потсетување, Малта до неодамна беше најголем фаворит за победа - но ситуацијата се смени по првата проба, кога претставничката Дестини доби неколку лоши критики за стајлингот и настапот.

Исланд е на четвртото место, по што следуваат Кипар, Бугарија, Швајцарија, Украина, Литванија, Грција, Русија, Шведска, Финска, Сан Марино и Норвешка.

Remote video URL

Хрватска во моментов е на 17-то место, Србија на 23-то и Словенија на 35-та - со, судејќи според обложувалниците, со многу мали шанса за победа.

На листата осум најдобри од Балканот, најголем фаворит е Бугарија, по која следат Грција, Хрватска, Романија, Србија, Албанија, Северна Македонија и Словенија.

Remote video URL

Погледнете ја втората проба на нашиот претставник Васил Гарванлиев:

Remote video URL
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Музика

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more

Фудбалерите добија втора навивачка песна за ЕУРО

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе

Арми Хамер по обвинувањата дека е садист и канибал замина на лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Силвестер Сталоне не се откажува од тренинзи ни на 74 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави трејлерот за новата серија „Sex/Life“

Читај повеќе

Филмска акција на малите екрани во јуни на Filmbox

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за крими драмата „No Sudden Move“

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнува третиот дел од познатиот хорор „A Quiet Place“

Читај повеќе

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Читај повеќе