Кои се главните ривали на Ѓоковиќ на УС Опен?

Почнува УС Опен, последниот Грен слем турнир во сезоната, а Новак Ѓоковиќ е првиот носител кој ќе се бори да освои календарски грен слем по освојувањето на трофеи на Австралија Опен, Ролан Гарос и Вимблдон.

Притисокот е голем и самиот Новак Ѓоковиќ на последните два натпревара на Вимблдон рече дека чувствува голем притисок, но дека добро се справува со него.

Во првото коло ќе игра со Холгер Руне кој е новата надеж на данскиот тенис, но оваа пречка ќе ја мине лесно. Во второто коло ќе игра најверојатно со Штруф и иако Новак нема пораз од него, тој може да биде незгоден ривал.

Во третото коло најверојатно ќе игра со Гофен, а во осминафиналето ќе игра со Алекс Деминор кој е надвор од форма и Новак најверојатно исклучително лесно ќе ја мине оваа фаза. Истото важи и за Карацев, но не е нужно дека тие ќе бидат неговите противници бидејќи тука се Фриц, Томсон, Бруксби.

Во четвртфиналето ќе игра со Матео Беретини за кој не се знае во каква форма е бидејќи поради повредата лесно изгуби на Мастерсот во Синсинати.

Александар Зверев е апсолутниот фаворит за полуфиналето на УС Опен и тој е најголемиот проектиран противник на светскиот рекет број 1.

Незгоден противник на Ѓоковиќ ќе биде и Циципас, со оглед на тоа колку беше неизвесна борбата во финалето на Ролан Гарос.

Ова се само проектирани противници, а наскоро ќе видиме како ќе се одвиваат работите на турнирот. 

Читајте наредно: Ѓоковиќ на УС Опен ќе носи часовник вреден 19.000 евра

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Тенис

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Read more

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Read more

Таткото на Ѓоковиќ: Новак по овие уцени најверојатно нема да игра на Австралија Опен

Read more

Тајли: Новак не би сакал да ризикува да не игра на АО

Read more
 

Спорт

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе