Кои се можните причини за вртоглавица?

Вртоглавицата е многу непријатна појава за многу луѓе, а најчесто се јавува почесто кај постарите лица.

Иако во повеќето случаи тоа не е знак за големи здравствени проблеми, понекогаш може да биде така, па никогаш не треба да го игнорираме, предупредуваат лекарите.

Според Harvard Health, постојат неколку различни причини за вртоглавица, од кои некои се сосема безопасни, додека други бараат итна медицинска помош.

Тоа се:

дехидратација

земање одредени лекови

ненадеен пад на крвниот притисок

намалено ниво на шеќер во крвта.

И додека споменатите симптоми не се толку опасни за нашето здравје, но лесно се решат со одредени промени во животниот стил или евентуално терапија, вртоглавицата понекогаш може да биде знак за срцев или мозочен удар, кој може да биде фатален доколку не се реагира навреме.

Други симптоми на срцев удар кои често ја придружуваат вртоглавицата се притисок во градите, отежнато дишење, гадење, болка во раката, грбот или вилицата.

Од друга страна, симптомите кои укажуваат на мозочен удар вклучуваат ненадеен почеток на остра главоболка, чувство на слабост, проблеми со видот, тешкотии при одење и нејасен говор.

Вртоглавица: Не е болест, но може да биде симптом за болест

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе