Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Forbes објави нова листа на најбогатите славни личности во изминатите 10 години. Најплатените светски ѕвезди заработиле вкупно 6,1 милијарда долари оваа година, што е пад од 200 милиони долари во однос на изминатата година.

Со оглед на економската криза и рецесијата со која е соочен светот, најбогатите сепак не се многу оштетени.

Податоците на Forbes покажуваат дека Кајли Џенер и Кање Вест се и понатаму на врвот на листата. Кајли го збогати богатството благодарение на нејзините козметички производи со заработка од 590 милиони долари, а договорот со Adidas на Кање Вест му донесе заработка од 170 милиони долари.

На листата се и познати спортисти. Така, Роџер Федерер заработи 106 милиони долари, Кристијано Роналдо 105 милиони долари, а Лионел Меси 104 милиони долари.

Од светот на музиката и актерството, најголема заработка остварија Двејн Џонсон – 87,5 милиони долари, Аријана Гранде од 72 милиони долари. И Рајан Рејнолдс има одлична заработка од 71.5 милиони долари.

Forbes објави и видео во кое е прикажано како се менувала листата на најбогати во изминатите 10 години. Така, може да се види како славната водителка и актерка Опра Винфти од 2010 до 2012 година била на првата позиција со заработка од 300 милиони долари. Потоа позициите се менуваат, на лидерската позиција се Мајкл Беј и Стивен Стилберг, па и Мадона.

Бројни музичари се менуваат на листата на Forbes, но откако на врвот е Кајли Џенер, никој од славните не успева да ја достигне.

Remote video URL
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Живот

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Read more

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Read more

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Read more

Eмили Рајтаковски е бремена: Детето само ќе каже кој пол е

Read more

Магазин

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе