Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Простатата е мала жлезда сместена во карлицата, помеѓу пенисот и мочниот меур.

Расте во два периоди од животот - прво за време на пубертетот, кога може да се удвои во големина, а потоа во средината на дваесеттите години, кога продолжува да расте до крајот на животот.

„Простатата на млад човек е со големина на орев, додека на постар маж обично е со големина на топче за пинг-понг. Бидејќи простатата не престанува да расте, кај некои мажи може да порасне и до големина на тениско топче", вели урологот Кристијан Браун.

Иако многу млади мажи мислат дека проблемите со простатата се јавуваат само кај постари мажи, симптомите може да започнат на која било возраст. Зголемената простата е препознаена како бенигна и честа состојба кај мажите постари од 50 години и обично не претставува закана за здравјето, но може да влијае на тоа како уринирате.

„Најчестиот и очигледен знак за зголемена простата е мокрењето. Ако имате потешкотии со мокрењето, често уринирате и се будите навечер за да уринирате, тогаш веројатно е дека вашата простата е зголемена. Инконтиненцијата исто така може да стане проблем за некои мажи“, додаде д-р Браун.

Други вообичаени проблеми со простатата вклучуваат простатитис и рак на простата. Простатитисот е воспаление на жлездата на простатата и се јавува во две форми - хроничен простатитис и акутен простатитис. Хроничниот простатитис е почест и неговите симптоми се појавуваат и исчезнуваат во текот на неколку месеци. Кај акутниот простатитис симптомите се посериозни и се појавуваат ненадејно.

Симптомите на акутен простатитис може да вклучуваат силна болка во или околу пенисот, тестисите, анусот, долниот дел на стомакот или долниот дел на стомакот; болка при мокрење и честа потреба за мокрење, понекогаш крв во урината; неможност за мокрење: генерално се чувствува лошо со можна висока температура; болка за време на ејакулација.

Симптомите на хроничен простатитис може да вклучуваат болка во и околу пенисот, тестисите, анусот, долниот дел на стомакот или долниот дел на грбот; болка при мокрење, честа или итна потреба за мокрење, особено ноќе; зголемена или чувствителна простата при ректален преглед; сексуални проблеми, како што се еректилна дисфункција, болка за време на ејакулација или болка во карлицата после секс.

Ракот на простата обично се развива бавно, па симптомите може да не се појавуваат со години. Кога ќе се појават симптоми, тие може да вклучуваат зголемена потреба за мокрење и/или чувство дека мочниот меур не е целосно празен.

Ако почувствувате некој од горенаведените симптоми, посетете го вашиот општ лекар.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Здравје

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Read more

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе