Кои се најчестите повреди за време на секс?

Продавницата за секс играчки Love Honey направи истражување на 1.003 луѓе, кое покажа дека дури 42 отсто од луѓето доживеале барем една сексуална повреда.

Резултатите покажале дека најподложни на повреди се луѓето на возраст од 25 до 35 години, дури 66 отсто, додека жените се за 10 проиценти повеќе склони на несреќи во сексот отколку мажите.

Класичниот секс во никој случај не бил единствената причина за несреќи во спалната соба, бидејќи речиси половина од машките испитаници рекле дека доживеале повреди за време на орален секс, во споредба со само 17 проценти од жените.

Некои од најчестите повреди се истегнати мускули, повреда на грбот, алергиска реакција, повреда на анусот, хемороиди, истегнување на глуждот итн.

Во продолжение погледнете ги најчестите повреди при секс - според истражувањата:

- модринки - 33 проценти

- гребнатинки - 31 отсто

- уринарна инфекција - 29 проценти

- истегнат мускул - 25 проценти

- вагинално воспаление - 18 проценти

- повреда на грбот - 13 проценти

- алергиска реакција - девет проценти

- повреда на анусот - осум проценти

Откако ги откри најчестите сексуални повреди, сексологот Шантел Отен даде неколку совети како во иднина да избегнете вакви катастрофи во спалната соба.

Она што не е чудно, најчесто место на тие повреди е спалната соба (56 проценти), но останатите 44 проценти се очигледно разни други локации, како хотелски соби, лифтови и авионски тоалети.

Иако исто така е откриено дека луѓето се здобиваат со сексуални повреди на голем број други места, речиси секоја четвртина повреда се случува при туширање и секој петти во хотелска соба.

Што се однесува до уринарните инфекции, сексологот Шантел Отен рече дека жените можат да ги спречат со мокрење пред и после секс, бидејќи така се исфрлаат несаканите бактерии, додека мажите треба да го прават истото, но да чекаат 15 минути по сексот.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Љубов и секс

Зошто мажите глумат оргазам?

Read more

Баталете ја 69, секс позата што треба да ја пробате е 77

Read more

Зошто треба да размислите за вклучување секс играчки во вашиот сексуален живот?

Read more

Пет хороскопски знаци кои ги очекува запросување до крајот на годината

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе