Кои се најчестите симптоми на низок крвен притисок?

Нискиот крвен притисок или хипотензија не е секогаш лесно да се препознае, а кај некои луѓе дури и не предизвикува никакви очигледни симптоми.

Сепак, понекогаш нискиот крвен притисок може да биде опасен по живот, па лекарите предупредуваат дека е добро навреме да се препознаат и на најсуптилните предупредувачки знаци.

Причините за низок крвен притисок можат да бидат навистина различни и да се движат од дехидратација до сериозни медицински состојби.

Важно е да се открие што го предизвикува нискиот крвен притисок за да може да се лекува доколку е потребно.

Но, како да препознаете дека имате низок крвен притисок? Лекарите ги споменуваат следниве симптоми:

заматен или слаб вид

вртоглавица или зашеметеност

несвестица

замор

проблеми со концентрацијата

гадење.

Иако секој од овие симптоми не мора да значи дека имате низок крвен притисок, доколку тие не исчезнуваат долго време или се појавуваат континуирано, лекарите препорачуваат да се проверите. За некои луѓе, нискиот крвен притисок може да биде знак за основна здравствена состојба, особено кога тој ненадејно опаѓа или се појавува со одредени непријатни симптоми.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе