Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

За оние кои се разболеа со ковид, а се вакцинирани, најчестиот симптом на зараза е поврзан со дигестивниот систем, откри нова студија.

Податоците на ZOE Health Study App покажаа дека луѓето кои заболеа од ковид по вакцинација имаат дијареја почесто од останатите. Според податоците собрани од почетокот на годината, тоа е еден од најчесто пријавуваните симптоми поврзани со омикрон варијантата на коронавирус.

Судијата сугерира дека дијарејата може да биде ран симптом на инфекција и обично трае 2 до 3 дена. Кај некои поединци може да трае и до 7 дена.

Добрата вест е дека студијата покажа дека надвладувањето на овој симптом се намалува со секоја варијанта на коронавирусот. Само едно од пет лица го искусиле симптомот во текот на бранот на омикрон, тврди студијата.

Потоа, губењето апетит е исто така ран знак на заболување од ковид, но најчесто се враќа по неколку дена, пишува Times of India.

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Според извештајот објавен од ZOE Health Study App, растечен нос, главоболка, кивање, болно грло и кашлица се најчестите симптоми кај луѓето кои примиле две дози вакцина.

 

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Здравје

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Што да јадете, а што да избегнувате кога имате грип?

Read more

Храна што ги чисти белите дробови

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе