Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Книгите се најголемата храна за човековата душа и прозорец кон светот. Редовното читање може да ве направи подобра и емпатична личност.

Следниот список содржи десет романи кои се најчитаните книги на сите времиња:

„Библија“
„Ана Каренина“ - Лав Толстој
„Хари Потер“ - Џ. К. Роулинг
„Господар на прстените“- Џ. Р. Р. Толкин
„Алхемичарот“ -  Пауло Коелјо
„Кодот на Да Винчи“– Ден Браун
„Млада месечина“ – Стефани Мајер
„Одвеано од виорот“ - Маргарет Мичел
„Малиот принц“ - Антоан де Сент-Егзипери
„Дневникот на Ана Франк“ - Ана Франк
реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Книги

„Букер“ за најдобар роман на англиски јазик доби Шкотланѓанец

Read more

Кои се најчитаните книги на сите времиња?

Read more

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Read more

Библиотека во Хелсинки е вистински рај за љубителите на книги

Read more

Магазин

  • play_arrow

Дали би си купиле ваков кревет?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Читај повеќе
  • filter

Наместо со Марадона, луѓето се збогуваат со Мадона

Читај повеќе

Дали земањето брис за КОВИД-тест го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Читај повеќе

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Читај повеќе
  • filter

Животот на Диего Марадона низ фотографии

Читај повеќе

Хороскопски знак кој сака да шефува и во спалната соба

Читај повеќе

Маск: Првите жители на Марс ќе живеат во стаклени куполи

Читај повеќе

Каде на Стариот континент има најмногу пожари?

Читај повеќе