Кои се најголемите фаворити за Оскар според обложувалниците?

95-тото доделување на Оскарите, кое ќе се одржи во Лос Анџелес ноќта меѓу 12 и 13 март.

Номинациите за наградите на Американската академија за филмска уметност и наука беа објавени на крајот на јануари, а како и секоја година, облозите се во тек. Коефициентите на обложувалниците често го откриваат победникот.

Кој филм е најдобар оваа година?

Многу награди, како што се Златните глобуси, БАФТА и САГ, се одржуваат пред Оскарите и се одличен показател за тоа кој би можел да ја земе златната статуетка дома. Оваа година, судејќи според претходните награди и обложувалниците, драмата Everything Everywhere All at Once се чини ќе освои најмногу награди.

Филмот исто така има и најмногу номинации за Оскар, 11. Кај обложувалниците тој филм има најдобри изгледи за победа. Во категоријата за најдобар филм, покрај Everything Everywhere All at Once, добра квота има и германскиот филм All Quiet on the Western Front. Мрачната комедија The Banshees of Inisherin е скриен фаворит во таа категорија.

Remote video URL

Се очекува наградата за најдобро оригинално сценарио да ја добијат сценаристите на филмот Everything Everywhere All at Once, додека наградата за најдобро адаптирано сценарио би можела да ја добие филмот Women Talking.

Актерски дуели

Напнато е во категориите за најдобри актерки и актери. Во категоријата за најдобра главна женска улога се води тесна трка меѓу Кејт Бланшет, номинирана за улогата во филмот Tar и Мишел Јео, номинирана за улогата во Everything Everywhere All at Once. Букмејкерите сепак се повеќе наклонети кон Мишел.

Remote video URL

Во категоријата најдобар актер, главни фаворити се Остин Батлер за неговата улога во биографскиот филм за Елвис Присли и Брендан Фрејзер за неговата изведба во The Whale. И двајцата веќе добија награди за овие улоги, па трката меѓу нив е многу тесна. Обложувалниците, од друга страна, се наклонуваат кон Фрејзер.

Remote video URL

Во категоријата за најдобра споредна женска улога, битката се води меѓу Анџела Басет, која беше номинирана за улогата во филмот Black Panther: Wakanda Forever и Кери Кондон, која беше номинирана за The Banshees of Inisherin. Џејми Ли Кертис исто така беше номинирана во оваа категорија за нејзината улога во Everything Everywhere All at Once. Кери Кондон е фаворизирана од обложувалниците во оваа категорија, иако многу критичари ја наведуваат Анџела како победник.

Што се однесува до категоријата најдобар режисер, досега наградите ги добија различни режисери од листата на номинирани. Но, се претпоставува дека Академијата би можела да го награди делото на легендарниот Стивен Спилберг за биографската драма The Fabelmans.

Remote video URL

Од друга страна, во категоријата за најдобар спореден актер е многу изразен фаворитот. Станува збор за Ке Нуј Кван, номиниран за Everything Everywhere All at Once. Исто така, меѓу стриминг платформите, Netflix се очекува да однесе најмногу награди.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Филм & ТВ

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Read more

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Read more

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Како се снимаше Lord of the Rings

Читај повеќе

Дени Мастерсон прогласен за виновен за силување

Читај повеќе

Која е Нур Алфала, со која Ал Пачино ќе има дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Читај повеќе

Почина Драги Христов - Шпага

Читај повеќе

Ал Пачино ќе се придружи на клубот стари татковци

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за John Wick Chapter 4

Читај повеќе

Актери и актерки кои пораснале во сиромаштија, а денес се светски ѕвезди

Читај повеќе
  • play_arrow

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Читај повеќе