Кои се најпаметните градови во светот?

Сингапур, Хелсинки и Цирих се најпаметните градови во светот, судејќи според швајцарска анализа објавена среде дебата за иднината на урбаниот дизајн во постпандемиско доба.

Од паметни сообраќајни камери и апликации за заеднички возења на автомобили до надзор на хигиена и бесплатен безжичен интернет, градовите во светот се натпреваруваат во прифаќањето на технологиите. Експертите велат дека вистинското прашање е колку граѓаните имаат корист од сето тоа.

„Најпаметните светски градови не ја прифаќаат новата технологија по автоматизам, туку се трудат со тоа навистина да го унапредат животот на граѓаните“, вели Артуро Брис од Швајцарскиот Институт за управување на развојот, кој втора година по ред го објави извештајот за Smart City Index.

Во новата анализа се испитани 13.000 луѓе од 109 градови кои одговарале на прашања за ефектите од технологијата во шест подрачја: здравство, безбедност, мобилност, активности, свечености и управување.

По Сингапур, Хелсинки и Цирих, следат Окланд, Осло, Копенхаген, Женева, Тајпеј, Амстердам и Њујорк. Експертите велат дека пандемијата на COVID-19 го забрза преминувањето кон позелени, паметни градови.

Истражувањето, исто така, покажало дека тешко е да се поттикнат мегаградовите да станат паметни, односно помалите градови имаат предност.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Живот

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Read more

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Read more

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Read more

Eмили Рајтаковски е бремена: Детето само ќе каже кој пол е

Read more

Магазин

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасна мисија во Чернобил: Како Spot се снајде при услови на радијација?

Читај повеќе
  • filter

Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Читај повеќе
  • play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Читај повеќе

Во кој период од животот сексот е најдобар?

Читај повеќе

Пет заблуди за неверството

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Читај повеќе