Кои се најскапите модели на Porsche продадени на аукции?

Љубителите и колекционерите на автомобили неретко знаат да издвојат огромни суми за скапоцените и ретките модели од најдобрите светските производители, а возилата на Porsche секогаш се наоѓаат на врвот на листите.

Најпопуларниот модел на Porsche, познатиот 911, секогаш привлекува големо внимание на аукциите, но бидејќи неговата цена се движи од 50.000 до 100.000 долари, не е ни близу до најскапите модели на оваа компанија.

На првото место на најскапи автомобили на Porsche продадени на аукции се наоѓа моделот 917K, кој стана популарен поради неговата доминација на трката Ле Ман, како и по боите на неговата каросерија. Тој има 4,5-литарски, 12-цилиндричен мотор со воздушно ладење кој беше развиен од Ханс Мезгер, а кој развива 630 коњски сили и има максимална брзина од 354 км/ч. Овој автомобил беше продаден за сума од масивни 14.080.000 долари.

Второто место му припаѓа на Porsche 956, кој беше вистински хит на Ле Ман во 1983 година. Моќниот мотор и атрактивниот дизајн предизвикаа еден примерок од овој модел неодамна да се продаде за 10.120.000 долари.

Porsche 911 GT1 Strassenversion се наоѓа на третото место. Се работи за специјално изработен автомобил произведен за трката Ле Ман во 1997 година, кој до ден денес важи за еден од најубавите тркачки автомобили кои се приспособени за градско возење. Верзијата од 1998 година беше продадена за 5.665.000 долари.

На четвртата позиција се најде Porsche 550A Spyder од 1956 година, кој беше револуционерен модел кој беше еден од првите автомобили со воздушно ладење. Тој достигна аукциска цена од 5.170.000 долари.

Петтото и последно место на нашата мини-листа го зазема моделот 917/30 Spyder, чиј 12-цилиндричен мотор произведува 1.200 коњски сили. Тој беше дизајниран за трката во Кан-Ам серијата и нема никаква помошна технологија. Овој модел неодамна беше продаден за 3 милиони долари.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Франција со воено присуство се вмешува во грчко-турскиот спор

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе