Кои се најскапите модели на Porsche продадени на аукции?

Љубителите и колекционерите на автомобили неретко знаат да издвојат огромни суми за скапоцените и ретките модели од најдобрите светските производители, а возилата на Porsche секогаш се наоѓаат на врвот на листите.

Најпопуларниот модел на Porsche, познатиот 911, секогаш привлекува големо внимание на аукциите, но бидејќи неговата цена се движи од 50.000 до 100.000 долари, не е ни близу до најскапите модели на оваа компанија.

На првото место на најскапи автомобили на Porsche продадени на аукции се наоѓа моделот 917K, кој стана популарен поради неговата доминација на трката Ле Ман, како и по боите на неговата каросерија. Тој има 4,5-литарски, 12-цилиндричен мотор со воздушно ладење кој беше развиен од Ханс Мезгер, а кој развива 630 коњски сили и има максимална брзина од 354 км/ч. Овој автомобил беше продаден за сума од масивни 14.080.000 долари.

Второто место му припаѓа на Porsche 956, кој беше вистински хит на Ле Ман во 1983 година. Моќниот мотор и атрактивниот дизајн предизвикаа еден примерок од овој модел неодамна да се продаде за 10.120.000 долари.

Porsche 911 GT1 Strassenversion се наоѓа на третото место. Се работи за специјално изработен автомобил произведен за трката Ле Ман во 1997 година, кој до ден денес важи за еден од најубавите тркачки автомобили кои се приспособени за градско возење. Верзијата од 1998 година беше продадена за 5.665.000 долари.

На четвртата позиција се најде Porsche 550A Spyder од 1956 година, кој беше револуционерен модел кој беше еден од првите автомобили со воздушно ладење. Тој достигна аукциска цена од 5.170.000 долари.

Петтото и последно место на нашата мини-листа го зазема моделот 917/30 Spyder, чиј 12-цилиндричен мотор произведува 1.200 коњски сили. Тој беше дизајниран за трката во Кан-Ам серијата и нема никаква помошна технологија. Овој модел неодамна беше продаден за 3 милиони долари.

реклама
Кој е човекот од најновиот интернет мем што кружи на социјалните мрежи?

Кој е човекот од најновиот интернет мем што кружи на социјалните мрежи?

Read more
Леброн Џејмс го менува Кливленд за Филаделфија?

Леброн Џејмс го менува Кливленд за Филаделфија?

Read more
ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за предвремени парламентарни избори и оставка на Заев

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за предвремени парламентарни избори и оставка на Заев

Read more
Жител на Шишево, баран со потерница, вперил пиштол во полицајци

Жител на Шишево, баран со потерница, вперил пиштол во полицајци

Read more

Авто новости

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Read more

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Read more

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Read more

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Read more

Автомобили

  • filter

Поглед во новиот кабриолет на BMW

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави i20 N Line - компактен автомобил со одличен дизајн

Читај повеќе
  • play_arrow

Креш тест еволуција: Безбедноста на атомобилите некогаш и сега

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави новиот Sandero од третата генерација

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi S8 или Bentley Flying Spur: Кој е побрз?

Читај повеќе

Германците рушат митови: Поевтино е да возите на струја или на дизел?

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави новиот Q5 Sportback

Читај повеќе
  • play_arrow

EPS – уред кој ќе ви заштеди гориво

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе