Кои се најскапите модели на Porsche продадени на аукции?

Љубителите и колекционерите на автомобили неретко знаат да издвојат огромни суми за скапоцените и ретките модели од најдобрите светските производители, а возилата на Porsche секогаш се наоѓаат на врвот на листите.

Најпопуларниот модел на Porsche, познатиот 911, секогаш привлекува големо внимание на аукциите, но бидејќи неговата цена се движи од 50.000 до 100.000 долари, не е ни близу до најскапите модели на оваа компанија.

На првото место на најскапи автомобили на Porsche продадени на аукции се наоѓа моделот 917K, кој стана популарен поради неговата доминација на трката Ле Ман, како и по боите на неговата каросерија. Тој има 4,5-литарски, 12-цилиндричен мотор со воздушно ладење кој беше развиен од Ханс Мезгер, а кој развива 630 коњски сили и има максимална брзина од 354 км/ч. Овој автомобил беше продаден за сума од масивни 14.080.000 долари.

Второто место му припаѓа на Porsche 956, кој беше вистински хит на Ле Ман во 1983 година. Моќниот мотор и атрактивниот дизајн предизвикаа еден примерок од овој модел неодамна да се продаде за 10.120.000 долари.

Porsche 911 GT1 Strassenversion се наоѓа на третото место. Се работи за специјално изработен автомобил произведен за трката Ле Ман во 1997 година, кој до ден денес важи за еден од најубавите тркачки автомобили кои се приспособени за градско возење. Верзијата од 1998 година беше продадена за 5.665.000 долари.

На четвртата позиција се најде Porsche 550A Spyder од 1956 година, кој беше револуционерен модел кој беше еден од првите автомобили со воздушно ладење. Тој достигна аукциска цена од 5.170.000 долари.

Петтото и последно место на нашата мини-листа го зазема моделот 917/30 Spyder, чиј 12-цилиндричен мотор произведува 1.200 коњски сили. Тој беше дизајниран за трката во Кан-Ам серијата и нема никаква помошна технологија. Овој модел неодамна беше продаден за 3 милиони долари.

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Авто новости

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Read more

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Автомобили

 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе