Кои се најздрави масла за јадење според научниците?

Група научници спровеле истражување и откриле кои растителни масла најмногу го намалуваат ризикот од разни здравствени проблеми.

Резултатите беа објавени во Journal of Medical and Clinical Nursing.

Според научниците, на списокот има шест растителни масла. Тоа се масла кои брзо се варат и ја зголемуваат апсорпцијата на витамините А, Д, Е и К: ленено, сусамово, маслиново и кокосово масло, масло од репка и масло од орев. Сите тие се богати со антиоксиданси кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, а подолу ги опишуваме подетално.

Ленено масло

Лененото масло е природен производ кој се добива со ладно цедење на ленено семе. Овој хербален производ е богат со омега-3 масни киселини, особено алфа-линоленска киселина (АЛА), и содржи лигнани и влакна.

Ова масло го подобрува здравјето на срцето, има антиинфламаторни својства, може да ја подобри хидратацијата и еластичноста на кожата, благотворно делува на варењето и го зајакнува имунолошкиот систем. Според некои докази, може да помогне и во регулирањето на хормоните и да ги олесни симптомите на менопаузата.

Сусамово масло

Маслото од сусам се добива со пресување сусам. Ова масло е познато по својата богата арома и хранливи материи, вклучувајќи незаситени масни киселини, витамини и антиоксиданси. Има слични здравствени придобивки како маслото од ленено семе, но неговото редовно консумирање може да помогне во намалување на крвниот притисок поради содржината на полинезаситени масни киселини и лигнани кои делуваат како природни антихипертензиви.

Исто така, маслото од сусам се користи за oil pulling - испирање на устата со масло, што може да го намали бројот на бактерии во устата, да го подобри здравјето на непцата и да го намали лошиот здив.

Маслиново масло

Маслиновото масло, особено екстра девственото маслиново масло, се добива со ладно цедење на плодот на маслинката (Olea europaea). Ова масло е клучна состојка во медитеранската исхрана и е познато по бројните здравствени придобивки. Тој е здрав за срцето, има антиоксидантни својства и антиинфламаторно дејство; може да ги подобри когнитивните функции и да го намали ризикот од невродегенеративни болести како што е Алцхајмерова болест, благодарение на неговите антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Истражувањата покажуваат дека маслиновото масло може да помогне и во регулирањето на телесната тежина. Неговите здрави масти помагаат за подолго чувство на ситост и го намалуваат прејадувањето.

Кокосово масло

Кокосовото масло, добиено со пресување на свежо или суво кокосово месо, е популарен природен производ во кујната и во козметиката. Ова масло е богато со заситени масни киселини, особено со лауринска киселина, која му дава уникатни својства. Меѓу другото, кокосовото масло има антимикробни својства, добро е за кожата и варењето, а позитивно влијае и на имунолошкиот систем и го зголемува нивото на енергија.

Масло од репка

Маслото од репка се добива од семето на растението семе од репка. Ова масло е популарно поради благиот вкус и поволните хранливи својства. Го промовира здравјето на срцето, го намалува воспалението во телото, придонесува за здравјето на мозокот и кожата, помага во контрола на телесната тежина и го намалува ризикот од дијабетес.

Масло од орев

На крај, маслото од орев се добива со притискање на оревите. Ова масло има богат, јаткаст вкус и се користи во готвењето, козметиката и здравствената заштита поради неговите хранливи состојки. Како и претходно споменатите масла, тоа е здраво за срцето, го поддржува здравјето на мозокот, има антиинфламаторно дејство и содржи антиоксиданси како витамин Е и полифеноли кои ги штитат клетките од оксидативен стрес и слободните радикали, намалувајќи го ризикот од хронични заболувања.

реклама

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе