Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Според новото истражување на Универзитетот Дрексел, повеќето домови веројатно прекршуваат неколку здравствени правила.

 

Истражувачите визуелно прегледале 100 кујни низ Филаделфија, користејќи листа за проверка слична на онаа што би ја користел здравствен инспектор во ресторан.

Тие, исто така, земале примероци од различни површини во кујните - како што се рачките на фрижидерот, површините на шанковите и пакувањето на детергентот - и ги тестирале за патогени кои се пренесуваат преку храна.

Резултатите, објавени во списанијата Food Protection Trends и Journal of Food Protection, беа прилично застрашувачки: повеќето домаќинства беа дом на голем број штетници и повеќето луѓе не складираа правилно сирово месо, открија истражувачите. Листерија и E. coli биле пронајдени во 15 отсто од домовите, а речиси половина од кујните имале барем еден патоген за болести кои се пренесуваат преку храна.

Тие, исто така, издвоија пет области каде што најдоа „најплодна почва“ за зараза.

Фрижидер

Сопствениците на речиси сите домови не складирале правилно сирово месо и производи од живина, откриле истражувачите. Според соопштението, соковите од сирово месо дури дошле во контакт со друга храна во фрижидерот, а 6 отсто од домовите го чувале месото на собна температура.

„Ладењето го забавува или запира растот на бактериите, па ако сирово црвено месо, риба и/или живина се чуваат над 5 степени Целзиусови, тоа им овозможува на бактериите да растат побрзо“, вели авторката на студијата Џенифер Квинлан.

Крпи и сунѓери

64 отсто од сунѓерите содржеле некаква форма на бактерии, откриле авторите на студијата. Ставете го сунѓерот во микробранова печка на една минута за да ги убиете патогените, велат тие.

Во и околу мијалникот

E. coli обично е присутна околу мијалникот. Истражувачите откриле дека 82 отсто од мијалниците што ги испитувале не го поминале тестот за чистота.

Даски за сечење

Речиси 80 проценти од даските за сечење имале пукнатини, каде што бактериите потенцијално може да се размножуваат, откриле истражувачите. Уште полошо, околу 50 проценти од домовите немаа даска за сечење - што може да значи дека луѓето подготвуваат храна на шанкот/работната површина во кујната.

Секаде каде што престојуваат кучињата

Шеесет и пет проценти од домовите содржеле инсекти (како што се мравки и лебарки) и измет од глодари. Милениците би можеле да бидат виновни за ова, велат истражувачите.

Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Живот

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Read more

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Read more

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Read more

Три мудри совети што Стивен Хокинг им ги дал на своите деца пред да почине

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе