Кои се последиците од долготрајниот стрес врз телото?

Стресот нè погодува сите нас, предупредуваат лекарите кои додаваат дека често можеме да забележиме симптоми на стрес кога ги дисциплинираме нашите деца, за време на работното време, кога управуваме со нашите финансии или кога се соочуваме со предизвикувачки односи. Како што објаснуваат, стресот е навистина насекаде околу нас.

И додека мала количина на стрес е сосема во ред, а во некои случаи дури може да биде и корисна, долгорочниот стрес може да не исцрпи и да предизвика одредени здравствени проблеми, од кои некои не се воопшто безопасни, пренесува WebMD.

Првиот чекор во контролирањето на стресот е да ги знаете неговите симптоми, но тоа може да биде потешко отколку што мислите. Имено, повеќето луѓе се толку навикнати на стрес што често не ни знаат дека се под стрес додека не дојдеме до одреден здравствен проблем. Последиците кои можат да предизвикаат долгорочен стрес вклучуваат:

  • проблеми со менталното здравје како депресија, анксиозност и растројства на личноста
  • кардиоваскуларни болести вклучувајќи срцеви заболувања, висок крвен притисок, абнормален срцев ритам, срцев удар и мозочни удари
  • дебелина и други нарушувања во исхраната
  • проблеми со менструацијата
  • сексуална дисфункција како што е импотенција или предвремена ејакулација
  • проблеми со кожата како што се акни, псоријаза и егзема
  • трајно опаѓање на косата
  • гастроинтестинални проблеми како што се ГЕРБ, гастритис, улцеративен колитис и синдром на нервозно дебело црево.
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе