Кои се последиците од недостаток на клучни витамини во организмот?

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив има важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет.

Често се поставува прашањето како да се препознае недостатокот на витамин и да се компензира за исчезнатите витамини.

Витамините може да се поделат на растворливи во вода и растворливи во масти. Витамините од групата Б и витаминот Ц лесно се раствораат во вода и се излачуваат од нашето тело преку урината. Многу е важно редовно да ги земаме бидејќи нашето тело нема способност да ги складира.

Витамините растворливи во масти (А, Д, Е, К) се акумулираат во телото и се чуваат од неколку дена до неколку месеци.

Одредени фактори доведуваат до недостаток на витамини кои му се потребни на телото за нормално функционирање. Неправилната исхрана, недоволната физичка активност, пушењето, алкохолот, одредени лекови, но и бременоста и доењето влијаат на губење на витамини.

Со правилна исхрана и додатоци во исхраната, можеме да го зголемиме внесот на одредени витамини во организмот.

Витамин А

Недостатокот на витамин А може да се препознае со дегенеративни промени на очите, псоријаза, акни, репродуктивни нарушувања, улцеративен колитис, цироза на црниот дроб, губење на апетит, ослабен имунитет, вагинални и респираторни инфекции и дигестивни нарушувања.

Витамин Б

Замор, недостаток на концентрација, анемија и нарушување на имунолошкиот систем се показатели за недостаток на витамин Б комплекс.

Нешто посложени индикатори се деменција, параноја, депресија и промени во однесувањето, осип и пукнатини на кожата околу усните, како и склоност кон инфекции.

Витамин Ц

Ако на нашето тело му недостасува витамин Ц, можеме да го препознаеме по замор, промени на кожата, крвави непца, анемија, намалена отпорност на инфекции, бавно зараснување на рани и скршеници, алергии, артериосклероза, артритис, висок холестерол, болки во коските, хипогликемија и стрес.

Витамин Д

Сончевиот витамин, како што често го нарекуваат, витаминот Д тешко го произведува телото во зима.

Недостатокот на овој витамин се карактеризира со болки во коските, слабост и болка и грчеви во мускулите, прекумерно потење, висок крвен притисок, слаба концентрација и главоболки.

Витамин Е

Недостатокот на витамин Е се карактеризира со хронични заболувања на црниот дроб, недостаток на координација на движењата, парализа на мускулите одговорни за движењата на очите, блага анемија, катаракта, хиперпигментација и забавен раст кај децата.

Витамин К

Типични знаци на недостаток на витамин К се намалена густина на коските, обилно менструално крварење, крварење од носот и непцата, поткожно крварење, крв во дигестивниот тракт и урината и лесно појавување модринки.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе