Кои се последиците од топлотните бранови?

Големите топлотни бранови земаат данок од сиромашните, но и од богатите земји.

Според глобалниот индекс на климатските ризици, Јапонија е најзагрозената земја во 2019 година, а ја погодија екстремно високите температури во лето, обилните врнежи и најсилниот тајфун, пишува B92.net.

Германија, втората земја со најголема развиена индустрија е на трето место затоа што го доживеа најтоплиот период од април до јули годинава, со што починаа повеќе од 1.200 луѓе.

Индија е на петтото место. Оваа земја беше најпогодена од најдолгиот топлотен бран кој ги донесе страшните монсунски поплави и циклоните.

Во 2018 година со силниот топлотен бран во Јапонија настрадаа 138 луѓе, а повеќе од 70.000 беа хоспитализирани.

Ширум Европа, научниците пресметаа дека веројатноста од екстремните топлотни бранови е поголема за 100 пати за разлика од пред еден век.

Силното невреме во меѓувреме ги опустоши и Филипините кои се на второ место на основата на индексот на климатскиот ризик, а тајфунот Мангат им нанесе голема штета.

Мадагаскар се најде на четвртото место затоа што во двата циклона настрадаа 70 луѓе, а 70.000 беа принудени да го напуштат својот дом.

Во Кенија и Руанда кои се најдоа на седмото и осмото место, сезонските дождови кои беа многу пообилни од вообичаеното предизвикаа поплави кои ги уништија куќите и добитокот и поттикнаа развиток на болести.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Свет

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Read more

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Read more

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Read more

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Read more

Вести

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе