Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Бадемите се богати со протеини, витамини и влакна, се смета дека треба редовно да се јадат бидејќи го намалуваат ризикот од здравствени проблеми како канцер, срцеви заболувања, дебелина и дијабетес тип 2.

Иако имаат голема количина масти, го штитат срцето. Најдобро е сепак да ги јадете умерено, бидејќи содржат голем број калории. Само четири бадеми на ден можат да направат многу за вашето здравје. Даваат добра количина на витамин Е, манган и магнезиум. Во помали количини содржат бакар, калциум, рибофлавин, железо, цинк и фосфор.

Кои предности ќе ги почувствувате ако јадете по четири бадеми секој ден?

1. Поволно влијаат на холестеролот

Го намалуваат лошиот ЛДЛ холестерол, а го зголемуваат добриот ХДЛ холестерол. Тоа е важно бидејќи високиот холестерол претставува ризик за сите видови здравствени компликации како срцев удар, мозочен удар, болести на периферни артерии и слично.

Кога нездравиот чипс го замените со бадеми, лошиот холестерол може да го намалите за 10%.

2. Посилна и посјајна коса

Бадемите може да ви ги дадат скоро сите витамини и минерали потребни за подобрување на вашата коса. За да го поттикнат растот, бадемите содржат магнезиум и цинк. Витаминот Е има антиоксидативни својства кои го намалуваат оксидативниот стрес и ја прават косата посилна. Витаминот Б придонесува за природен сјај.

3. Помал ризик од срцеви тегоби

Влакната, витаминот Е, омега-3 масните киселини и билните стероли помагаат во здравјето на срцето. Бадемите се одличен извор на л-аргинин, за кој се покажа дека ги прави флексибилни ѕидовите на артериите и на тој начин има помали веројатности дека ќе се развијат крвни згрутчувања кои може да го блокираат протокот на крвта и да предизвикаат застој на срцето.

4. Ги намалуваат брчките

Бадемите може да помогнат во спречување на прерано стареење затоа што содржат манган и витамин Е. Манганот е протеин кој помага во создавање на колаген, а витаминот Е во состојба е да ја заштити кожата од оштетувања така што го апсорбира УВ зрачењето од сонцето.

5. Подобра мозочна функција

Студиите покажуваат дека внесот на големи количини витамин Е во исхраната може да помогнат во спречување на пропаѓање на когнитивниот дел во мозокот поврзан за стареење, како и за зачувување на паметењето.

Магнезиумот во бадемите ги подобрува нервите во мозокот, додека протеинот помага во обновување на клетките на мозокот со што се подобруваат когнитивните функции.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе