Кои се разликите помеѓу тврдоглаво и разгалено дете и какво е вашето?

Да се биде родител не е лесно, а уште потешко во денешно време е на детето да му се овозможи добро воспитување и да се направи разлика дали детето е тврдоглаво или разгалено.

Децата кои храбро се изразуваат и покажуваат карактер не се секогаш разгалени деца без чувство за дисциплина. Ова се главните разлики помеѓу тврдоглаво и разгалено дете.

Како ви се обраќа

Разгаленото дете го кажува тоа што го мисли, но без почит. Тврдоглавото дете отворено го изразува своето мислење, дури и доколку тоа е нешто што не би сакале да го слушнете, но го поткрепува својот став со факти и се гледа дека не е намерно непристојно.

Како гледа на победата

Разгаленото дете очекува победа бидејќи не знае поинаку, додека тврдоглавото дете очекува победа бидејќи е уверено во своите способности. Се труди и не се плаши од предизвици.

Како се изразува

Разгаленото дете вика и вреска кога не добива тоа што сака, а тврдоглавото дете е спремно да се расправа за тоа.

Зошто очекува доо добие тоа што сака

Разгаленото и тврдоглавото дета јасно ги изразуваат своите желби, но не на ист начин. Разгаленото дете мисли дека е доволно да ги каже своите желби и само да чека тие да се остварат. Тврдоглавото дете отворено говори за своите желби, но и независно работи на тоа тие да се остварат.

Како се однесува кога не се согласува со вас

Очекувано е детето да е донекаде разочарано кога работите не одат како што замислило. Разгаленото дете незадоволството го изнесува низ пркос. Кога не се согласува со родителите, пркоси на авторитетот на родителите, обично на непристоен начин. Тврдоглавото дете не се служи со пркос, туку со несогласување и но со почит. Со други зборови, дебатира и признава дека конечниот збор го имаат родителите.

Као изгледаат неговите испади

Дали детето е разгалено или трдоглаво можеме да откриеме и по тоа како изгледаат неговите испади. Разгаленото дете се однесува така што привлекува внимание и кажува што скаа во обид да привлече внимание. Тврдоглавото дете стравтвено се бори за своето мислење и не се плаши на други да им ги изнесе неговите ставови.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Живот

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Read more

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Read more

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Read more

Што никогаш не смеете да правите ако користите електрична греалка?

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе