Кои се ризиците и предностите на постапката за обрежување на пенисот?

Отстранувањето на кожичката на пенисот го намалува ризикот од многу болести, а постапката е едноставна и брза.

Обрежувањето на пенисот е хируршко отстранување на кожичката што го покрива врвот на машкиот генитален орган. Оваа постапка е најраспространета во Соединетите Американски Држави и делови од Африка и Блискиот Исток, а во помала мера во Европа. Освен што има религиозни и естетски индикации, се изведува и од медицински причини.

Најчесто новороденчињата се обрежуваат до десет дена по раѓањето, но и постарите деца и возрасните поради следните состојби:

- баланитис - отекување на кожичката

– баланопоститис – воспаление на врвот и кожичката на пенисот

- парафимоза - неможност да се врати повлечената кожичка во првобитната положба

- фимоза - неможност да се повлече кожичката

Фимозата обично е вродена, каде што френулумот (ткивото што ја поврзува кожичката со глансот) е краток, но може да се појави и поради повреда.

Парафимозата е многу сериозна и опасна состојба во која стеснетата кожичка се навлекува преку глансот и се заглавува, што може да предизвика прекин на циркулацијата и потенцијална гангрена. Ако се сомневате на парафимоза, веднаш контактирајте го вашиот лекар, бидејќи оваа состојба треба веднаш да се третира.

Предности на обрежувањето на пенисот

Обрежувањето на пенисот исто така има многу здравствени придобивки како што се:

- подобра хигиена на гениталиите

– намален ризик од рак на пенисот

- намалување на ризикот од сексуално преносливи болести како ХИВ и херпес

– намалена фреквенција на уринарни инфекции

- намален ризик од воспаление кај жените после сексуален однос

– спречување на фимоза, баланитис и баланопоститис

И покрај гласините за спротивното, обрежувањето нема никакво влијание врз плодноста кај мажите, а резултатите од неколку студии за тоа како обрежувањето влијае на сексуалното задоволство, дадоа мешани резултати. Некои од нив не сметаат дека има ефект, додека други покажале зголемена чувствителност.

Ризици од обрежување на пенисот

Последиците и ризиците поврзани со обрежувањето се ретки, но најчесто може да се појават кај возрасните. Некои од нив се:

– крварење од раната

– инфекција

– болка

– реакции на анестезија

– компликации при зараснување на раните, лузни

– оток или подлив на пенисот

– премалку или премногу отсекување на кожичката

- промена на осетот при сексуален однос

Постапка за обрежување за деца и возрасни

Обрежувањето на пенисот кај новороденчињата трае многу кратко - околу 20 минути и се изведува под општа анестезија, додека кај возрасните може да потрае и до половина час и може да се изврши под локална анестезија. Обрежувањето и во двата случаи го врши уролог.

Во текот на постапката, лекарот прво ќе процени колку кожичка треба да се отстрани, а потоа ќе постави посебен пластичен прстен на пенисот. Самото обрежување се врши со скалпел со кој се отстранува кожичката, а преостанатата кожичка се шие со конец што може да се апсорбира.

Обрежувањето кај децата не се прави доколку детето е родено предвреме, има слаб имунитет или има вродено нарушување во развојот на генитоуринарниот систем.

Закрепнување од обрежување на пенисот

По процедурата се препорачува одмор и секојдневно миење на раната со благ сапун и редовно преврзување. Нормално е пенисот да биде малку црвен или помодрен неколку дена по обрежувањето, и кај децата и кај возрасните. Меѓутоа, доколку забележите проблеми со мокрењето, силна болка, зголемено црвенило или оток кои не исчезнуваат дури и по неколку дена, консултирајте се со доктор.

По обрежувањето, возрасните мора да се воздржат од сексуални односи за да спречат пукање на шевовите, како и спортски активности и тешка физичка работа во рок од четири недели од обрежувањето. Лекарот може да ви препише и лек кој ќе ја спречи утринската ерекција.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Здравје

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Што да јадете, а што да избегнувате кога имате грип?

Read more

Храна што ги чисти белите дробови

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе