Кои се симптомите на оштетен црн дроб?

Сигурно ви е познато дека исхраната влијае на здравјето на срцето и на вашата дебелина. Но, дали знаете дека храната што ја јадете влијае на црниот дроб?

Црниот дроб игра важна улога во метаболизмот. Тој врши над 500 функции во организмот, како регулација на нивото на шеќер во крвта, формирање на одбранбени протеини, неутрализација или елиминација на течни или отровни материи, при што најголем дел од никотинот се детоксицира во црниот дроб.

Тој исто така ја создава жолчката за варење на мастите, го помага згрутчувањето на крвта, го контролира создавањето и размножувањето на крвните зрнца, ги складира витамините, ги отстранува отровите, ја складира енергијата, создава топлина и уништува микроорганизми системот за варење.

Со оглед на тоа колку е важен црниот дроб за здравјето на нашето тело, важно е да ги препознаете симптомите на оштетувања што може значително да ја влошат вашата здравствена состојба.

Ова се 10 најчести симптоми за оштетен црн дроб:

1. Често имате проблеми со стомакот, чувствувате гадење, мачнина и повраќате.

2. Губите апетит. Црниот дроб го намалил производството на жолчка, па не чувствувате глад.

3. Чувствувате умор и слабост поради зголеменото количество на токсини во организмот кои црниот дром ги нема преработено, па отишле во крвотокот.

4. Имате запек и слабо варење, поради недостиг на жолчката која ја раствора храната.

5. Бојата на столицата е променета. Ако е жолта, сива или со боја на глина, тоа е причина за загриженост.

6. Промена на бојата на урината, иако пиете доволно вода.

7. Задржувате вода, ви отекуваат зглобовите и стапалата.

8. Подуеноста може да биде резултат на насобирање течност поради оштетувањето на црниот дроб.

9. Иритации на кожата исто така може да се јават како последица на неправилна работа на црниот дроб.

10. Чести грчења и болки во стомакот.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе