Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Добро е да се знае колку витамин Д навистина му е потребен на човечкото тело.

Добро познато дека еден значаен извор на витамин Д е сонцето. Да бидеме поконкретни, истражувачите сугерираат луѓето да се изложуваат на директна сончева светлина помеѓу 5 и 30 минути, најмалку двапати неделно. Иако постојат некои диететски извори на витамин Д на кои можете да се потпрете, како лосос, јајца, некои печурки и збогатени млечни производи, сонцето е моќен и широко достапен извор на изложеност на витамин Д, ефикасно стимулирајќи ја неговата синтеза и ослободување во тело.

За диететски извори на витамин Д, препорачаната дневна доза (RDA), според Националниот институт за здравје, е 600 меѓународни единици (IU) за возрасни до 70 години и 800 IU за возрасни над 70 години.

Внесувањето доволно витамин Д е од клучно значење, особено за луѓето над 70 години

Витаминот Д е поврзан со внесот на калциум, кој помага во изградбата на коскеното ткиво. Со оглед на тоа дека густината на коските почнува да се распаѓа по 50-тата година од животот, изборот на храна богата со калциум и внесувањето доволно витамин Д (кој се претвора во калциум во црниот дроб) се клучни за зајакнување на коските и спречување на проблеми со здравјето на коските.

Земањето премногу витамин Д може да има негативни ефекти врз здравјето

Неодамна, средовечен маж бил хоспитализиран три месеци откако доживеал повраќање, гадење, болки во стомакот, грчеви во нозете, тинитус, сува уста, зголемена жед, дијареа и слабеење за 12 килограми. Сето горенаведено било резултат на предозирање со додатоци на витамин Д. Пациентот земал 150.000 IU наместо пропишаните дневни потреби, според Medical News Today.

За повеќето луѓе на возраст од девет и повеќе, прифатливата горна граница на внесот на витамин Д е 4.000 IU.

Иако токсичноста на витаминот Д е ретка, таа може да се појави ако телото е премногу изложено на него преку суплементација. Токсичноста на витаминот Д не може да се појави од изложување на сонце бидејќи телото работи на регулирање на неговото производство, а внесувањето на витамин Д само преку храна често може да биде дефицитарно. Додатоците се најверојатната причина за каква било токсичност на витамин Д што може да ја доживее човек.

Долготрајната токсичност на витамин Д предизвикува покачени нивоа на калциум во крвта. Високото ниво на калциум може да доведе до оштетување на ткивото и крвните садови, како и до некои од гореспоменатите симптоми - гадење, слабост, повраќање и често мокрење.

Тагови
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Read more

Здравје

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Read more

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Read more
 

Магазин

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Читај повеќе

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе