Кои се знаците дека љубовта во вашата врска завршила?

Дали знаете да препознаете кога е време да ставите крај на љубовната врска? Овие неколку совети можат да ви помогнат во тоа.

Форензичкиот и клиничкиот психолог д-р Џастин Д’Ариенцо сподели пет знаци дека љубовта завршила и дека е време да раскинете. Ако сте во врска подолго време, понекогаш е тешко да се види кога е вистинското време за заминување, особено ако сте вложиле многу труд, време и емоции во таа врска. Сепак, останувањето во врска без љубов е најлошата опција - долгорочно може да ви направи многу повеќе штета отколку добро.

Па, како да знаете дали само поминувате низ тежок период - или навистина е готово? Психологот Д’Ариенцо укажува на пет знаци кои можат да укажат дека вашата врска е завршена. Значи, ако се најдете во една од следните изјави, можеби е време да раскинете.

Веќе не ве интересира физичката и емоционалната интимност - Емоционалната интимност е основа на секоја врска. Значи, ако повеќе не чувствувате дека сакате да споделувате тага, радост или страв со вашиот партнер - тоа е гласен аларм за крај.

Повеќе би сакале да бидете сами отколку со партнерот - Замислете дека имате слободен ден, немате планови или обврски. Како би сакале да го користите? Дали би отишле некаде со партнерот, вечерта би ја поминале опуштени пред телевизор или на забава или попрво би одлучиле да го исклучите од тие планови? Доколку повеќе не сакате да го споделувате слободното време со него, тоа е и знак на тревога.

Секој разговор го завршувате со расправија - Ако секоја интеракција, без разлика колку е безопасна, води до расправија, тоа не е добар знак. Д-р Д’Ариенцо вели дека треба да бидете свесни дека кавгите се нормални во односите, но не секогаш кога разговарате.

Осудувате сè што прави вашиот партнер - Дали ве нервираат и најмалите работи што ги прави вашиот партнер? Можеби сега ве мачи нешто што претходно не сте го забележувале, можеби сега го обвинувате за некои работи што претходно воопшто не ве мачеле? Оваа реакција може да биде знак дека е време за разделба.

Повеќе не се грижите за партнерот - Ако забележите дека сте изгубиле интерес за партнерот, не ве интересира што прави, како функционира во текот на денот, со блиски луѓе или пријатели, веројатно не сте толку заинтересирани како некогаш. Тоа е знак дека вашата врска е завршена.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Љубов и секс

Што значат вашите секс соништа?

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Кога им се здосадува од секс на мажите, а кога на жените?

Read more

Пет фрази што ги кажуваат мажите кои безусловно ја сакаат својата жена

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе