Кои секс трендови ќе владеат во 2021?

Пандемијата, затворањето, повлекувањето во изолација, сето тоа влијае на сите аспекти од нашиот живот, па и на сексот. Новата година само што започна, па интересно е да дознаеме што велат експертите за тоа како ќе изгледа сексот во 2021 и што ќе се промени.

Експертот за секс Тиоми Морган за Metro одвои три тренда кои ќе бидат најзначајни.

Мастурбација

„Карантинот и инсистирањето на физичка дистанца доведе до тоа луѓето да го земат сексуалното задоволство во свои раце и тоа буквално кажано. Мастурбацијата е најбезбедниот начин да се задоволните, особено ако мора да се дистанцирате од партнерот“, вели Морган.

„За жените е многу важно што на овој начин го решаваат проблемот со достигнување оргазам во текот на класичен секс со пенетрација. Оргазмот на многу начини го подобрува нашето здравје, од подобрување на имунитетот до продукција на хормонот на среќа. Затоа е мастурбацијата многу важна“, наведе таа.

Секс играчки

„Верувам дека луѓето во 2021 година повеќе од претходно ќе купуваат секс играчки. Многу парови се насилно одвоени едни од други поради вирусот, а жените кои порано очекуваа задоволство од партнерот, сега самите ќе се погрижат за своето сексуално задоволство“, смета Тиоми.

Виртуелен секс

„Потребата да се збогати сексуалниот живот и да се прошират знаењата, како и сите ограничувања кои ги наметнува пандемијата, натера многу многу луѓе да се свртат кон интернетот и виртуелниот секс. Сè повеќе луѓе практикуваат дигитален секс со партнерите, настојувајќи на тој начин да го збогатат сексуалниот живот. Едноставно, љубовниците мора да се адаптираат на новата нормалност“, заклучува Морган.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Љубов и секс

Дали е сѐ дозволено во љубовта и војната?

Read more

Мали тајни на големите љубовни приказни

Read more

Кои се најопасните секс пози за мажите?

Read more

Што вели науката, зошто луѓето изневеруваат?

Read more
 

Магазин

Начинот на живеење пред зачнувањето влијае врз здравјето на бебето

Читај повеќе
  • play_arrow

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Читај повеќе

Дали е сѐ дозволено во љубовта и војната?

Читај повеќе

10 причини зошто козјото млеко е добро за здравјето

Читај повеќе

Детектори за лаги - три хороскопски знаци од кои ништо не можете да скриете

Читај повеќе
  • play_arrow

Љетив на кров – BMW издание

Читај повеќе

Колку е ладната вода лоша за дигестивниот систем?

Читај повеќе

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе