Кои секс трендови ќе владеат во 2021?

Пандемијата, затворањето, повлекувањето во изолација, сето тоа влијае на сите аспекти од нашиот живот, па и на сексот. Новата година само што започна, па интересно е да дознаеме што велат експертите за тоа како ќе изгледа сексот во 2021 и што ќе се промени.

Експертот за секс Тиоми Морган за Metro одвои три тренда кои ќе бидат најзначајни.

Мастурбација

„Карантинот и инсистирањето на физичка дистанца доведе до тоа луѓето да го земат сексуалното задоволство во свои раце и тоа буквално кажано. Мастурбацијата е најбезбедниот начин да се задоволните, особено ако мора да се дистанцирате од партнерот“, вели Морган.

„За жените е многу важно што на овој начин го решаваат проблемот со достигнување оргазам во текот на класичен секс со пенетрација. Оргазмот на многу начини го подобрува нашето здравје, од подобрување на имунитетот до продукција на хормонот на среќа. Затоа е мастурбацијата многу важна“, наведе таа.

Секс играчки

„Верувам дека луѓето во 2021 година повеќе од претходно ќе купуваат секс играчки. Многу парови се насилно одвоени едни од други поради вирусот, а жените кои порано очекуваа задоволство од партнерот, сега самите ќе се погрижат за своето сексуално задоволство“, смета Тиоми.

Виртуелен секс

„Потребата да се збогати сексуалниот живот и да се прошират знаењата, како и сите ограничувања кои ги наметнува пандемијата, натера многу многу луѓе да се свртат кон интернетот и виртуелниот секс. Сè повеќе луѓе практикуваат дигитален секс со партнерите, настојувајќи на тој начин да го збогатат сексуалниот живот. Едноставно, љубовниците мора да се адаптираат на новата нормалност“, заклучува Морган.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Љубов и секс

Пет работи кои секоја изневерена жена треба да ги знае за љубовницата

Read more

Знаци дека партнерот е несигурен во себе и незадоволен во врската

Read more

Кои секс трендови ќе владеат во 2021?

Read more

Колку озбилно треба да го сфаќаме сексот?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Напуштеното одморалиште на Хитлер стана нова туристичка атракција

Читај повеќе

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Читај повеќе

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Читај повеќе