Кои суплементи и лекови не треба да ги пиете заедно?

Дури и најчестите суплементи, кои луѓето масовно ги земаат, може да имаат контраиндикации со некои лекови.

„Нештата што се природни не се секогаш и безбедни“, вели д-р Дејвид С. Серес. Тој објаснува дека некои супстанци кога се ставаат во форма на суплементи се многу поконцентрирани отколку во нивната природна форма кога имаат добар ефект врз организмот.

Подолу се дадени неколку суплементи кои не треба да ги мешате со други додатоци или лекови.

Рибино масло

Интеракции со лекови: Земањето рибино масло и лекови против висок притисок може да предизвика низок крвен притисок. Исто така, треба да се внимава кога се зема рибино масло и лекови кои можат да го зголемат крварењето како што се аспирин или ибупрофен.

Интеракции со други суплементи: Земањето рибино масло со билки кои го забавуваат згрутчувањето на крвта може да доведе до крварење.

Калциум

Интеракции со лекови: Калциумот може да интерферира со многу лекови, вклучително и оние препишани за остеопороза, попознати како бифосфонати. Исто така, може да влијае на дејството на лековите за крвен притисок, антибиотиците од фамилиите на тетрациклини и кинолони и левотироксин, кој се користи за лекување на хипотироидизам.

Ехинацеа

Интеракција со лекови: Способноста на ехинацеа да го стимулира имунолошкиот систем може да го наруши дејството на лековите кои го ослабуваат имунолошкиот систем како што се стероидите.

Мелатонин

Интеракции со лекови: Бидејќи мелатонин може да ве направи поспани, земањето и седативи како бензодиазепини и некои антидепресиви може да предизвикаат преголема поспаност. Мелатонин, исто така, може да предизвика одложено згрутчување, така што земањето и антикоагуланси може да предизвикаат модринки и крварење. Избегнувајте да земате мелатонин ако земате лекови за крвен притисок бидејќи тоа може да го зголеми вашиот крвен притисок.

Интеракции со други суплементи: Може да има седативно дејство и може да ги влоши несаканите ефекти на мелатонинот.

Витамин Д

Интеракции со лекови: Витаминот Д може да ја намали ефикасноста на лековите за намалување на холестеролот со аторвастатин, како и на некои лекови за намалување на холестеролот. Исто така, земањето витамин Д со диуретици може да резултира со прекумерни количини на калциум во телото што може да предизвика проблеми со бубрезите.

Цинк

Интеракции со лекови: Ако земате антибиотици со кинолин или тетра циклин, цинкот може да му отежни на телото да ги апсорбира овие лекови. За да се осигурате дека тоа нема да се случи, земете антибиотици два часа пред цинкот. Истото важи и за лековите со пенициламин, кои се користат за лекување на ревматоиден артритис. Земете цинк два часа пред овие лекови за да спречите слаба апсорпција на панициламин.

Тагови
реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Здравје

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Read more

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Read more

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Read more
 

Магазин

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Читај повеќе