Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Неколку прстофати билки и зачини би можеле да ви помогнат да ги одржите вашите црева здрави, известува Science Alert.

Барем така покажаа две студии спроведени на Универзитетот Пен Стејт во САД. И додека диетите обично се засноваат на нивните основни производи, како што се зеленчукот или месото, значителна количина на варијациите во културните и личните преференци се сведува на тоа како ги зачинуваме оброците, велат експертите.

Диететичарката Пени Крис-Етертон и нејзините колеги од Пен Стејт беа меѓу првите кои го проучуваа ефектот на билките и другите зачини врз составот на цревата. Во нивната студија, 54 возрасни учесници со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести учествувале во четиринеделен експеримент.

За време на студијата, сите го следеле истиот план на исхрана, само на некои учесници им било побарано да додадат 0,5 грама зачин во оброците, а други малку повеќе, 3,3 или 6,6 грама.

Мешавината за зачини користена во студијата вклучувала цимет, ѓумбир, ким, куркума, рузмарин, оригано, босилек и мајчина душица. Во меѓувреме, една од групите била замолена да не става ниту еден од овие зачини во нивната храна.

Резултатите покажаа дека исхраната со повеќе зачини го подобрува здравјето на цревата и го стимулира производството на „добри“ бактерии кои придонесуваат за намалување на ризикот од многу болести, вклучувајќи го и ракот на дебелото црево.

„Додавањето билки во храната е толку едноставна работа што сите луѓе можат да ја направат и може да направи голема разлика. Всушност, исхраната на повеќето луѓе денес е далеку од идеална, така што мислам дека секој може да има корист од додавањето на билки и други зачини што се користат во оваа студија. Исто така, помага да се намали количината на натриум во вашата исхрана“, објаснува Крис-Етертон, која додава дека ова истражување само ги поддржува претходните шпекулации кои сугерираа дека билката е природен пробиотик кој ги храни здравите бактерии во човечкото црево, помагајќи да се заштити дигестивниот систем.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе