Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Мажите кои немаат редовни сексуални односи, а се постари од 40 години, се изложени на поголем ризик од еректилна дисфункција.

Еректилната дисфункција претставува трајна или повремена неспособност да се постигне и одржи ерекција адекватна за овозможување на сексуални активности. Станува збор за нарушување кое влијае во различни животни сфери на мажите.

Кај помладите мажи еректилната дисфункција е редок проблем. Покрај ризикот од еректилна дисфункција мажите кои немаат редовен секс се изложени и на ризик од рак на простата. Истражувањата покажаа дека почестата ејакулација (од 4 до 7 пати неделно) го намалува ризикот од рак на простата.

Редовниот сексуален живот го одржува машкото здравје. Истражувања покажаа дека луѓето кои редовно имаа секс имаат и понизок крвен притисок. Сексот го чува и здравјето на срцето и крвните садови.

Истражувањата потврдија дека два до три пати неделно ако имате секс намален е ризикот од инфаркт за дури 50 проценти, а истото се однесува и за мозочниот удар.

Сексот го намалува стресот и е природен лек за несоница. Исто така помага во одржувањето на телесната тежина, па дури и во слабеењето.

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Љубов и секс

Жените родени во овие три знаци се најголеми заводнички

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Read more

Најчестите женски сексуални фантазии

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Читај повеќе