Кои земји ја ограничија употребата на AstraZeneca според возраста?

Министрите за здравство на ЕУ во средата не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на AstraZeneca против COVID-19, и покрај повиците за координација меѓу земјите-членки за отстранување на јавната недоверба кон вакцината.

Министрите одржаа вонреден виртуелен состанок непосредно откако Европската агенција за лекови (ЕМА) ги смени упатствата за вакцината AstraZeneca откако пронајдоа можни врски со многу ретки случаи на невообичаени тромбови. Како и да е, ЕМА истакна дека придобивките од вакцината сè уште ги надминуваат ризиците.

Пред состанокот, министрите, кои во моментов претседаваат со Советот на ЕУ, испратија писмо до министрите со кое ги повикуваат министрите, според Ројтерс, да бараат заеднички јазик за употребата на вакцината.

Сепак, министрите не се согласија за заеднички став на состанокот и држеа различни упатства.

Еден официјален претставник на ЕУ рече дека разговорите ќе продолжат на следните состаноци.

„Очекуваме дека овие податоци за ЕМА ќе имаат директно влијание не само врз националните планови за вакцинирање, туку и врз довербата на нашите граѓани во вакцините COVID-19“, предупреди Португалија во писмото до министрите во вторникот.

ЕУ се бори против бавното спроведување на вакцинацијата предизвикано од проблеми со снабдувањето и промените во податоците за употребата на AstraZeneca, што предизвика сомневања за вакцината.

„Усогласувањето со ЕУ ќе биде клучно за запирање на ширењето на дезинформации“, се додава во писмото од Португалија.

„Од суштинско значење е да следиме координиран европски пристап. Пристап кој не ги збунува граѓаните и не предизвикува сомневања за вакцината“, им рече на министрите на состанокот комесарот за здравство на ЕУ, Стела Киријакидес.

Различни ограничувања на возраста

Земјите на ЕУ препорачаа различни старосни ограничувања за вакцинирање со AstraZeneca, иако ЕМА не препорача ниедна поради недостаток на податоци што би го оправдале тоа.

Германија ја ограничи употребата на AstraZeneca за лица над 60 години и групи со висок приоритет, а државната комисија за вакцини им препорача на луѓето под 60 години кои ја примиле првата доза на AstraZeneca да добијат втора доза од друга вакцина.

Франција и Белгија рекоа дека AstraZeneca треба да се дава само на лица над 55 години.

Во Финска се дава само на лица над 65 години.

Италија во средата препорача само луѓето над 60 години да се вакцинираат со вакцината AstraZeneca.

Шпанското Министерство за здравство во средата донесе одлука за вакцинирање само на лица над 60 години со вакцината против коронавирус AstraZeneca.

Другите земји на ЕУ во моментов немаат ограничувања за вакцината AstraZeneca.

На самиот почеток на стратегијата за вакцинација кон крајот на јануари, Германија и Франција препорачаа AstraZeneca да се дава само на лица на возраст под 65 години, а Италија и Шпанија првично ги советуваа само оние на возраст под 55 години, бидејќи сметаа дека нема доволно податоци тестирање на вакцината на стари лица.

Вакцината исто така беше накратко повлечена во март во неколку земји на ЕУ, откако се појавија првите случаи на згрутчување на крвта, и покрај недостатокот на каузална врска со вакцинацијата.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Свет

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Read more

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Read more

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more
 

Вести

  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Читај повеќе

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници е во понеделник

Читај повеќе