Кои земји се најподготвени да воведат криптовалути?

Објавен е индексот Crypto-Ready, кој го формираше порталот CryptoHead, откривајќи кои земји се најподготвени да воведат криптовалути.

CryptoHead го формира својот индекс врз основа на неколку фактори. Тие го земаа предвид бројот на банкомати кои се приспособени за криптовалути и колку се достапни за поголема популација. Понатаму, тие разгледаа како владите на тие земји ги перцепираат криптовалутите од правен аспект и дали тие можат да се користат во банките.

Тие анализираа колку се заинтересирани луѓето воопшто за криптовалутите според бројот на пребарувања на интернет во текот на изминатата година, со што го проверуваа општиот интерес на населението за криптовалутите. На крајот тие формираат индекс, односно бројка од 1 до 10 што кажува колку земјата е подготвена да воведе криптовалути.

Најподготвена земја во светот за воведување криптовалути е САД со индекс 7,13. САД имаат над 17.000 банкомати, најмногу во светот, кои се погодни за криптовалути. Американските закони се релативно поволни за криптовалутите и можно е да се користат во банките, а во изминатата година, онлајн пребарувањето за криптовалути скокна за 140 проценти.

Вака изгледа Топ 10:

САД (7.13)

Кипар (6,47)

Сингапур (6.30)

Хонгконг (6,27)

Велика Британија (6.06)

Ирска (6,05)

Словенија (5,96)

Австралија (5,94)

Германија (5,93)

Канада (5,86)

Македонија не беше вклучена во составувањето на индексот, чии целосни резултати може да ги погледнете ТУКА.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе