Кои животни директно или индиректно убиваат најмногу луѓе годишно?

Агенцијата Pixsell наведе десет животни кои директно или индиректно убиваат најголем број луѓе во светот секоја година.

На прво место се комарците, кои во просек убиваат 725.000 луѓе. Маларијата е една од најпознатите болести што ги пренесуваат комарците. Тие се и носители на вирусот Зика, вирусот Западен Нил и неколку други болести.

На второ место е човекот кој годишно убива во просек по 400.000 луѓе. Наведено е дека човекот е втора најголема причина за смрт кај неговиот вид.

На трето место се змиите, кои годишно убиваат во просек по 138.000 луѓе. Според Светската здравствена организација (СЗО), во светот има повеќе од 600 видови отровни змии, но само 200 од нив се опасни за луѓето. Кралската кобра е една од нив.

Зад змиите стојат кучињата. Тие годишно убиваат во просек по 59.000 луѓе со пренесување на беснило. Ова е особено голем проблем во Азија, Африка и Централна и Јужна Америка.

Следни на листата се бубачки убијци (10.000), скорпии (3.300), крокодили (1.000), слонови (600), нилски коњи (500) и лавови (200).

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе