Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Можете ли да го препознаете младиот човек на фотографијата? Стана еден од најдобрите актери на сите времиња.

Станува збор за Роуан Аткинсон, кого многумина го паметат по улогата на Мистер Бин. Роден е во 1955 година во Консет, Англија. По завршувањето на основното и средното образование студирал на Универзитетот „Оксфорд“, и тоа електротехника.

Во доцните 70-ти пишувал и изведувал скечеви во претстави во драмското друштво при Универзитетот „Оксфорд“. Таму запознал многу писатели и актери со кои подоцна соработувал.

Во 1979 година тој ја снимаше емисијата „The Atkinson People“ за BBC 3 Radio 3, која се состоеше од сатирични интервјуа со измислени великани, играни од самиот Аткинсон.

„Mr. Bean“ се појави на британската телевизија ITV во 1990 година, по што се здоби со огромна популарност во дури 245 земји, а само 14 епизоди од серијата беа потребни за да се создаде легенда од неговиот хумор.

30-годишникот во нашиот телевизискиот простор се појави уште во поранешна Југославија во новогодишна ноќна програма во три епизоди, откако го запознавме преку серијата „Blackadder“ (кај позната како „Црна гуја“), во која внесе примеси на британската историја во нејзините разновидни турбулентни периоди.

реклама

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

Хороскопски знаци на кои сè ќе им оди од рака од 20 февруари

Read more

Филм & ТВ

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Read more

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Read more

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Read more

Прв трејлер за Borderlands: Доаѓа на лето и е полн со експлозии, хумор и холивудски ѕвезди

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Читај повеќе

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Читај повеќе
  • play_arrow

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за Borderlands: Доаѓа на лето и е полн со експлозии, хумор и холивудски ѕвезди

Читај повеќе

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Читај повеќе

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најгледани филмови и серии на HBO во моментов?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум БАФТА награди за Oppenheimer, Barbie извиси

Читај повеќе