Кој друг, ако не Netflix: Нарачана спиноф серија на „Vikings“

Ако некој знае да препознае хит или максимално да го искористи моментот, тоа е Netflix.

Тоа го докажа и со најновиот бизнис потег – нарача спиноф серија на популарната „Vikings“, во која дејството се случува 100 години по она во оригиналната серија.

Стриминг платформата ја нарача спиноф серијата на популарната драма на History channel од оригиналниот креатор Мајкл Хирст.

Според Netflix, новата серија – „Vikings: Valhalla“ – „ги заокружува и драматизира авантурите на најпознатите Викинзи кои некогаш живееле – Лејф Ериксон, Фрејдис, Харалд Харада и кралот Вилијам Освојувачот кој има викиншко потекло. Овие храбри мажи и жени пробиваат нови патеки во нивните борби за опстанок во Европа која постојано се менува и евокуира. Ова е експлозивното ново поглавје во легендата за Викинзите.“

Хирст го планира Џеб Стјуарт (Die Hard, The Fugitive) за креативен директор на новата драма:

„Превозбуден сум што го најавуваме продолжението на нашата сага за Викинзите. Знам дека милиони фанови ширум светот ќе бидат пресреќни. Џеб Стјуарт е одличен писател, ќе донесе нови приказни и моќна визија за некои од најпознатите Викинзи во историјата.“

History се подготвува за емитување на шестата и последна сезона на серијата „Vikings“, почнувајќи од 4 декември.

Вистинска реткост е сосема друга компанија да ги добие правата за спиноф серија додека оригиналната уште активно се емитува, но од друга страна, тоа не е изненадување кога знаеме дека Netflix е вмешан во приказната.

„Vikings: Valhalla ветува дека ќе понуди сѐ што обожавателите сакаа кај оригиналната серија: енергична, возбудлива, моќна акција втемелена во длабоки ликови и драматична приказна што се врти околу семејството, лојалноста и моќта“, вели потпретседателот на одделот за оригинални серии на Netflix.

Поголемиот дел од членовите на оригиналниот тим на „Vikings“ се согласни да работат на новата серија, а продуцентите планираат повторно да снимаат во Ирска.

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Филм & ТВ

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Read more

Бен Стилер одби да го отстрани Трамп од „Zoolander“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Бен Стилер одби да го отстрани Трамп од „Zoolander“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Почина актерката Кели Престон

Читај повеќе
  • play_arrow

Култната „The Passenger“ на Иги Поп доби видеоспот по 43 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шарлиз Терон вежбаше за акционите сцени во „The Old Guard“

Читај повеќе