Кој е Американецот што го убија изолирани домородци – мисионер или авантурист?

Припадници на изолирано племе на Андаманските Острови во Индија убија Американец кого рибари нелегално го однеле до островот каде што живеат. Човекот е идентификуван како 27-годишниот Џон Ален Чау од Алабама.

Нелегално е да се стапува во каков било контакт со изолираните и загрозени андамански племиња бидејќи се ризикува да се заразат нивните припадници со болести од модерниот свет.

Се проценува дека на островот живеат околу 50 до 150 припадници на племето Сентинелези кои се отсечени од цивилизацијата по нивна волја.

Седум рибари се уапсени бидејќи нелегално го однеле Американцот на островот со чамец, рече полицијата.

Рибарите кои го однеле Чау на островот рекле дека откако бил погоден со стрели, Американецот продложил да оди по плажата. Потоа домородците му врзале јаже околу вратот и го влечеле, но се исплашиле и побегнале, оставајќи го неговото тело на плажата.

Кој е Џон Ален Чау?

Локалните медиуми објавија дека Чау најверојатно сакал да се сретне со припадници на племето и да им проповеда христијанство. На социјалните мрежи, младиот човек се претставувал како ентузијаст за патување и авантури.

„Сакам да истражувам“, изјавил Чау за Outbound Collective пред четири години, пренесува BBC. „Без разлика дали се работи за авантура низ густа прашума или наоѓање водопади во џунгла или само скитање низ град за да се чувствувам подобро, во секој случај, во суштина сум истражувач“, рекол тој.

Според досега достапните информации од полицијата и новинарот Субир Баумик чија специјалност е овој остров, Чау го имал посетено островот четири-пет пати претходно.

Шефот на локалната полиција Депендра Патак за индискиот вебсајт News Minute изјави дека Чау живеел во Алабама, САД и дека бил „некаков лекар“.

„Луѓето мислеа дека е мисионер бидејќи зборуваше за Господ, а кажуваше дека е верник и на социјалните мрежи. Но, не беше мисионер. Беше авантурист. Неговата намера беше да ги запознае домородците“, изјави негов близок пријател.

Во интервјуто што го дал за Outbound Collective во 2014 година, рекол дека работи како фудбалски тренер во Ванкувер и дека уште од мал бил фасциниран од необични патувања.

„Со брат ми си ги боевме лицата со сок од диви боровинки и во дворот си игравме со лакови и копја што ги правевме од стапчиња. Оттогаш, мојот дом е на отворено, во дивината“, изјавил тој.

Тој исто така рекол дека инспирација му се мисионерот Дејвид Ливингстон и Исус. Во тоа интервју тој вели дека најголема желба му е да се врати на островот.

„Таму има многу што да се види и да се направи“, сметал тој.

Доближувањето на племињата е опасно и противзаконско

Локалните служби нагласуваат дека племето живее на овој остров изолирано веќе 55.000 години и дека нема развиено отпорност на болестите на развиениот свет, како грип или сипаници.

Во 2017 година индиската влада го прогласи за нелегално и фотографирањето и снимањето на домородните племиња на Андаманските Острови и законот предвидува казна затвор до три години за кршење на овие правила.

Survival International вели дека Чау можел да им пренесе болести на домородците што би можеле да ги убијат.

Локалната полиција рече дека Чау дошол со рибарите на островот во текот на ноќта и дека им носел подароци на домородците како фудбалска топка, рибарски мрежи и ножици.

Телото на Чау уште не е земено од островот. Ова е тежок случај за полицијата која не смее да се доближи до островот, а не смее ни да ги уапси домородците.

реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Read more

Вести

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе