Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Б.С.Б.
/ 16.01.2021 / 16:59

Армин Лашет денеска беше избран за лидер на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) во Германија. Германските медиуми го опишуваат како 59-годишен политичар лојален на долгогодишната канцеларка и сопартијка Ангела Меркел.

Од 2012 година Лашет, инаку правник по струка, е еден од петтемина потпретседатели на ЦДУ. Се изјаснува како католик, а по потекло е од рајнската област.  Тој е премиер на најбројната германска сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија.

Се смета дека секогаш бил лојален партнер на партискиот претседател. Тоа се однесува и на Ангела Меркел, како и на нејзината наследничка Анегрет Крамп-Каренбауер, пишува Deutsche Welle.

Кога Меркел беше соочена со остри критики поради одлуката да овозможи влегување на стотина илјади мигранти и бегалци во Германија во 2015 година, Лашет ѝ остана верен политички партнер.

Себеси се нарече политичар кој се залага за умереност и избегнување екстремности. Порача дека не треба да им се врти грб на луѓето. Посветен е на Европската Унија и трансатлантската соработка. Се залага за посилен германско-француски ангажман и подобра соработка со САД во трговијата и климатската политика.

Се смета за политички ветеран.  Тој е избран за претседател на ЦДУ на онлајн конгрес, од 1.001 делегат доверба во вториот круг на гласање доби од 521 делегат.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Свет

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Read more

Колку тешко ќе биде да се најдат поротници за судењето за убиството на Џорџ Флојд?

Read more

Состојбата на слобода во земјите од светот

Read more

Католичката црква е сѐ позагадена: Десетици илјади случаи на сексуална злоупотреба на деца ширум светот

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе