Кој е аутсајдерот кој ќе се обиде да го прекине режимот на Орбан?

Ова е главниот кандидат за рушење на владеењето на Орбан: католик, татко на седум деца, економист...

Петер Марки-Зај, првиот човек во малиот град Ходмезовасархели, политичар без партиско потекло, победи на неделните опозициски избори за заеднички кандидат кој ќе му се спротистави на премиерот Виктор Орбан на парламентарните избори во 2022 година.

Во вториот круг, Марки-Зај освои повеќе гласови од левичарската кандидатка Клара Добрев, која го призна поразот и му вети дека ќе го поддржи како кандидат на шест опозициски партии што ќе му се спротивстават на Орбан, обидувајќи се да го симне од власт по повеќе од една деценија.

„Му посакувам многу сила... во обид да го собори Виктор Орбан и да го собори неговиот режим“, рече Добрев на прес-конференција.

Опозициска коалиција од социјалистите до крајната десница

На парламентарните избори следната година, Орбан, за првпат од доаѓањето на власт во 2010 година, ќе се соочи со обединет фронт на опозициските партии составени од социјалисти, либерали и поранешната екстремна десница, сега десниот центар Јобик.

Со имиџот на семеен човек и католик, Марки-Зај се покажа како соодветен кандидат и за левицата, и за конзервативните гласачи.

Со преброени 60 проценти од гласовите на последните избори во неделата, Марки-Зај има јасно недостижно водство со 230.112 гласови, додека Добрев, политичарка од Демократската коалиција, правник и дипломиран економист, доби 167.060.

„Само заедно можеме да победиме“, им рече тој на собраните поддржувачи и извика: „Никој не може да го наруши единството на опозицијата“.

За 49-годишниот татко на седум деца со диплома по економија и маркетинг првпат се слушна во политичките кругови кога победи на изборите за градоначалник во 2018 година во неговиот роден град, упориште на владејачката партија Фидес.

Коалиција на „чистите“

Анкетите покажуваат дека владејачката партија Фидес на Орбан и опозициската коалиција водат мртва трка.

Марки-Зај ја водеше кампањата како лидер на Коалицијата на „чистите“, ветувајќи дека ќе ја искорени корупцијата и ќе стави крај на 30-годишната длабока поделба во политиката и општеството.

Двајцата кандидати сакаат да ја сменат она што тие го нарекуваат „нелиберална држава“ на Орбан, која ги вклучува нејзините идеолошки основи, како и унгарскиот став и голем број важни закони, за кои критичарите велат дека му помогнале на Орбан да ја консолидира својата моќ.

И додека Орбан води разни битки со Европската Унија, и Марки-Зај и Клара Добрев сакаат да ги подобрат односите со Брисел, и двајцата се залагаат Унгарија да го воведе еврото во догледна иднина.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Свет

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Read more

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе