УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Хрватска синоќа одигра 1:1 со Италија во третото коло од групната фаза на Европското првенство, а хрватските медиуми главниот виновник го гледаат во холандскиот судија Дени Макелие.

Хрватите имаа сè во свои раце до последната секунда од натпреварот, а потоа Матија Закањи успеа да го совлада Ливаковиќ и да ги уништи соништата на хрватската репрезентација.

Хрватите не го прифаќаат фактот дека се пред елиминација од ЕП, а главниот виновник за неуспехот не го гледаат во нивните лоши игри, туку во Мекелие.

Вечерњи лист објави текст под наслов „Кој е човекот што денес го мрази цела Хрватска? Ни ги украде соништата, а ова не му е прв скандал“.

„Мора да се признае дека Макели натежнуваше за Италијанците речиси од самиот почеток на натпреварот. Ниту играњето со рака на пеналот за Хрватска во 53. минута не му беше веднаш јасно, иако тоа веднаш го виде целиот свет“, стои во текстот.

Тие наведуваат дека ова не му е прва „кардинална“ грешка, туку дека и претходно грешел, а како пример го наведоа мечот меѓу Србија и Португалија во квалификациите за Светското првенство во Катар. Тогаш го поништи победничкиот погодок за Португалија во судиското надополнување кога Стефан Митровиќ ја повлече топката зад гол линијата по ударот на Кристијано Роналдо.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе