УТРЕ ФИНАЛЕТО ВО ТОРИНО

Кој е фаворит за победа на Евровизија според обложувалниците?

По второто полуфинале на Евровизија, познати се имињата на сите натпреварувачи кои ќе настапат во финалето на 14 мај во арената PalaOlimpico во Торино.

По полуфиналните вечери, претставници од дваесет земји изборија учество во финалето, а на 14 мај во Торино повторно ќе ги видиме Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија, Белгија, Чешка, Азербејџан, Полска, Финска, Естонија, Австралија, Шведска, Романија и Србија.

Remote video URL

Освен тоа, во финалето ќе настапат претставници на Франција, Германија, Шпанија, Велика Британија, но и претставник на Италија, земјата која минатата година победи на Евровизија. Домаќинот на овогодинешниот натпревар, за најдобра песна во Европа, ќе го претставуваат Махмуд и Бланко со песната „Brividi“.

Remote video URL

Ситуацијата во обложувалниците на ден пред Евровизија е променета, но и понатаму ја води украинскиот претставник Калуш Оркестар, на второ место е Велика Британија, а на трето е Шведска. Италијанските претставници Махмуд и Бјанко паднаа на четвртото место, а зад нив е Шпанката Шанел.

Remote video URL

На шестото место, според обложувалниците, е оперскиот пејач од Полска, седми се претставниците на Грција. А претставничката која привлече најмногу внимание во нашиот регион, според обложувалниците, е на осмото место е Констракта од Србија.

Remote video URL

Најмалку шанси за победа во сабота имаат Романија, Германија и Литванија, а на листата последни се обложувалниците.

Во пресрет на финалната вечер на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, кој ќе се одржи утре, ве прашуваме: Кои се вашите фаворити за победа?

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Музика

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Read more

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Read more

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Read more

Кој е фаворит за победа на Евровизија според обложувалниците?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Почна 75. Кански филмски фестивал

Читај повеќе

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Читај повеќе
  • play_arrow

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 славни личности кои стапиле во брак со обични луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Doctor Strange 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Hustle на Леброн со Адам Сендлер

Читај повеќе