Кој е лекот за несоница?

Во општеството во кое живееме навистина е тешко да се издржи без стрес, претеран напор и замор на крајот од денот. Сите овие работи влијаат на спиењето, поточно на несоницата, за која најдобро е да најдете лек што побрзо, пред таа да почне да му штети на вашето здравје.

Најстрашните симптоми од несоницата доаѓаат кога ќе се појави хронична несоница, односно кога пречките во спиењето ќе траат подолго од шест месеци. Во такви случаи несоницата тотално го обзема денот и почнува да прави здравствени проблеми, потешкотии со дигестивниот систем, главоболки и мигрени, а во најсериозните случаи може да биде и причина за депресија.

„Знаеме многу малку за несоницата бидејќи таа е индивидуален проблем кај секој пациент, па мораме да ја третираме различно секојпат кога ќе се сретнеме со неа. Некој не може да спие поради стрес, некој е премногу уморен и заборавил како да се опушти, трет пак можеби има здравствен проблем кој не му дозволува да спие мирно. Не можеме да најдеме универзален лек за сите овие случаи“, вели Клер Ечисон, докторка во институтот во Норвич.

Кога за првпат ќе се појави несоницата, поголемиот дел од луѓето решаваат да се свртат кон апчиња кои ќе им помогнат да заспијат, но докторите сметаат дека ова не смее да биде првиот чекор кон лекување на несоницата. Ако прерано почнете со апчиња, телото со тек на време ќе стане имуно на нивното дејство и потоа нема да можете да преземете ништо повеќе.

Докторите би препорачале различни решенија за овој проблем, со цел пациентите да не почнат да го решаваат проблемот со лекови земени на своја  рака. На пример, докторите би препорачале да ги исфрлите лошите навики од вашето секојдневие. Лошата храна, претераниот стрес на работното место и спиењето во различно време секоја ноќ влијаат на појавување на несоница, па затоа докторите би ви препорачале да се обидете да ги решите овие проблеми пред да барате решенија кои вклучуваат апчиња и терапии.

Наместо лоши, вметнете добри навики во вашиот ден, посебно во ноќта. Истуширајте се со топла вода пред спиење, бидејќи топлата вода ќе го снижи притисокот и ќе ви помогне да се опуштите. Исклучете го телефонот и во никој случај не го земајте во раце додека се обидувате да заспиете, бидејќи на тој начин додавате уште една пречка која ве дели од здравиот сон. Некои доктори би препорачале јадење банана пред спиење, додека други одат дотаму што препорачуваат мастурбација пред спиење, која го има истиот ефект како и топлиот туш, со тоа што таа дополнително ќе ве ослободи од стресот.

Пробајте да смислите ваш личен ритуал пред спиење, кој ќе му сигнализира на телото дека е време за спиење. Ова можете да го направите самите, но исто така можете да најдете помош во некоја од бројните смартфон апликации кои се наменети токму за овој проблем. Несоницата не смее да биде сфатена наивно, затоа грижете се за вашето здравје пред да биде доцна.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Здравје

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Read more

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Магазин

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Читај повеќе

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Читај повеќе

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Читај повеќе

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Читај повеќе